Novým ománským sultánem se stal Hajsám bin Tárik Saíd

Novým ománským sultánem se stal dosavadní ministr kultury Hajsám bin Tárik Saíd. Oznámila to dnes ománská státní televize. Na trůnu střídá svého bratrance, Kábuse bin Saída, který v pátek večer zemřel ve věku 79 let. Zesnulý sultán patřil k nejdéle vládnoucím panovníkům světa, moci v Ománu se ujal v roce 1970.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Nový ománský sultán v projevu přenášeném televizí přislíbil, že bude prosazovat politiku mírové koexistence a přátelských vztahů se všemi národy a dále rozvíjet Omán. "Budeme pokračovat v podpoře urovnávání sporů pokojnou cestou," prohlásil šestašedesátiletý sultán Hajsám.

Ománské úřady vyhlásily po smrti panovníka třídenní oficiální smutek, vlajky budou v zemi příštích 40 dnů staženy na půl žerdi. Televize také zveřejnila záběry smutečního procesí. Rakev s ostatky zesnulého zabalená do ománské vlajky byla přepravena do Velké mešity sultána Kábuse v Maskatu, kde se k modlitbám připojily stovky lidí. V čele účastníků smuteční ceremonie stál před rakví sultán Hajsám, s tradiční zakřivenou dýkou chandžar upevněnou u pasu. Poté byl zesnulý sultán Kábus pohřben na rodinném hřbitově.

Sultán Kábus neměl děti a veřejně nejmenoval svého nástupce. Podle ustanovení z roku 1996 měla vládnoucí rodina vybrat sultánova následovníka do tří dnů od chvíle, kdy se trůn uvolní. Rychlou a hladkou volbu nástupce na ománském trůně v prvních reakcích chválí zejména ekonomové, podle nichž by nejasnosti v této věci vedly k ekonomické nejistotě.

Ze světa začaly do Maskatu proudit kondolence od arabských i západních politiků. Ti vyzdvihují především moudrou vládu zesnulého. Podle bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího byl sultán Kábus stabilní silou na Blízkém východě. "Zanechal po sobě hluboký odkaz, nejen v Ománu, ale v celém regionu," uvedl v kondolenčním prohlášení britský premiér Boris Johnson, který u zesnulého vyzdvihl oddanost míru. Za ztrátu pro region označil smrt sultána Kábuse Írán.

Sultán má v Ománu velkou moc, zastává současně funkci premiéra, vrchního velitele ozbrojených sil, ministra obrany, financí a zahraničních věcí, připomíná server BBC. Sultán Kábus bin Saíd se ale v posledních letech na veřejnosti objevoval jen zřídka, přičemž se spekulovalo, že trpí rakovinou tlustého střeva. Minulý měsíc se vrátil do vlasti, když předtím absolvoval léčbu v Belgii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu…

23.01.2020 16:25 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že…

Putin popichuje Polsko? Napsal řízný vzkaz ohledně 2. světové války

23.01.2020 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který…

Fórum o holokaustu provázejí rozbroje. Duda se urazil kvůli Putinovi

23.01.2020 14:06 Jediným cílem světového fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě za účasti řady světových…

V Idlibu zesílily boje, zemřelo téměř 40 syrských vojáků

23.01.2020 13:45 Při bojích v provincii Idlib na severozápadě Sýrie zemřelo v noci na dnešek téměř 40 syrských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama