Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž si tak neštěstí vyžádalo nejméně 215 obětí.

Záchranáři v Bejrútu po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky.

Při výbuchu ze 4. srpna 2020 byla kromě přístavu zničena velká část Bejrútu, který je i klíčovým přístavem pro zásobování země. Přes 6000 lidí utrpělo tehdy zranění, mnozí kvůli sklu z oken rozbitých tlakovou vlnou či vymrštěným troskám. Kvůli poškozeným domům ztratilo střechu nad hlavou na 300.000 lidí. Podle AP šlo o nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

Ibráhím Harb, který zemřel v pondělí večer, pracoval jako účetní v centu libanonské metropole. Při explozi utrpěl vážná zranění hlavy a přes tři měsíce strávil v nemocnici v kómatu. Posléze byl, stále upoutaný na lůžko, převezen do rehabilitačního centra, odkud byl minulý týden propuštěn. Zemřel v domě svých rodičů.

Shodou okolností rovněž v pondělí bylo přerušeno vyšetřování loňského výbuchu, dokud se neprověří obvinění z podjatosti, která vůči hlavnímu soudci v případu Táriku Bitárovi vznesl exministr vnitra Nuhád Mašnúk. I jeho se Bitár chystal předvolat k výslechu spolu s několika bývalými šéfy bezpečnostních složek.

Bitár je druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl letos v únoru odvolán, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry. Savánovo odvolání nejvyšší soud zdůvodnil možnou podjatostí, protože při explozi byl zničen i Savánův dům, uvedla BBC.

Kvůli mohutné explozi v bejrútském přístavu byly dosud zatčeny dvě desítky lidí, většinou přístavní a celní úředníci. Vedení přístavu a celní správy nicméně tvrdí, že na nebezpečí exploze opakovaně upozorňovalo.

Obrovské množství dusičnanu amonného, neboli ledku, se do bejrútského přístavu dostalo podle BBC v roce 2013 na lodi plující pod moldavskou vlajkou. Té pak už nebylo s nákladem dovoleno znovu vyplout na moře kvůli špatnému stavu lodi, a ledek tak byl uskladněn v přístavu.

Po explozi v bejrútském přístavu v Libanonu opět zesílily protivládní protesty, které v zemi trvají s různou intenzitou už od podzimu 2019. Libanonci požadují změnu vedení své země, které viní z korupce, klientelismu a neschopnosti řešit problémy, které jsou nejhorší od občanské války. Libanon se potýká mimo jiné s obrovským zadlužením, rostoucí nezaměstnaností i s vysokou inflací.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama