Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž si tak neštěstí vyžádalo nejméně 215 obětí.

Záchranáři v Bejrútu po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky.

Při výbuchu ze 4. srpna 2020 byla kromě přístavu zničena velká část Bejrútu, který je i klíčovým přístavem pro zásobování země. Přes 6000 lidí utrpělo tehdy zranění, mnozí kvůli sklu z oken rozbitých tlakovou vlnou či vymrštěným troskám. Kvůli poškozeným domům ztratilo střechu nad hlavou na 300.000 lidí. Podle AP šlo o nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

Ibráhím Harb, který zemřel v pondělí večer, pracoval jako účetní v centu libanonské metropole. Při explozi utrpěl vážná zranění hlavy a přes tři měsíce strávil v nemocnici v kómatu. Posléze byl, stále upoutaný na lůžko, převezen do rehabilitačního centra, odkud byl minulý týden propuštěn. Zemřel v domě svých rodičů.

Shodou okolností rovněž v pondělí bylo přerušeno vyšetřování loňského výbuchu, dokud se neprověří obvinění z podjatosti, která vůči hlavnímu soudci v případu Táriku Bitárovi vznesl exministr vnitra Nuhád Mašnúk. I jeho se Bitár chystal předvolat k výslechu spolu s několika bývalými šéfy bezpečnostních složek.

Bitár je druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl letos v únoru odvolán, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry. Savánovo odvolání nejvyšší soud zdůvodnil možnou podjatostí, protože při explozi byl zničen i Savánův dům, uvedla BBC.

Kvůli mohutné explozi v bejrútském přístavu byly dosud zatčeny dvě desítky lidí, většinou přístavní a celní úředníci. Vedení přístavu a celní správy nicméně tvrdí, že na nebezpečí exploze opakovaně upozorňovalo.

Obrovské množství dusičnanu amonného, neboli ledku, se do bejrútského přístavu dostalo podle BBC v roce 2013 na lodi plující pod moldavskou vlajkou. Té pak už nebylo s nákladem dovoleno znovu vyplout na moře kvůli špatnému stavu lodi, a ledek tak byl uskladněn v přístavu.

Po explozi v bejrútském přístavu v Libanonu opět zesílily protivládní protesty, které v zemi trvají s různou intenzitou už od podzimu 2019. Libanonci požadují změnu vedení své země, které viní z korupce, klientelismu a neschopnosti řešit problémy, které jsou nejhorší od občanské války. Libanon se potýká mimo jiné s obrovským zadlužením, rostoucí nezaměstnaností i s vysokou inflací.

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 mrtvých

07.10.2021 08:26 Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán dnes zemřelo nejméně 15 lidí,…

Související:

Právě se děje

reklama