Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž si tak neštěstí vyžádalo nejméně 215 obětí.

Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky.

Při výbuchu ze 4. srpna 2020 byla kromě přístavu zničena velká část Bejrútu, který je i klíčovým přístavem pro zásobování země. Přes 6000 lidí utrpělo tehdy zranění, mnozí kvůli sklu z oken rozbitých tlakovou vlnou či vymrštěným troskám. Kvůli poškozeným domům ztratilo střechu nad hlavou na 300.000 lidí. Podle AP šlo o nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

Ibráhím Harb, který zemřel v pondělí večer, pracoval jako účetní v centu libanonské metropole. Při explozi utrpěl vážná zranění hlavy a přes tři měsíce strávil v nemocnici v kómatu. Posléze byl, stále upoutaný na lůžko, převezen do rehabilitačního centra, odkud byl minulý týden propuštěn. Zemřel v domě svých rodičů.

Shodou okolností rovněž v pondělí bylo přerušeno vyšetřování loňského výbuchu, dokud se neprověří obvinění z podjatosti, která vůči hlavnímu soudci v případu Táriku Bitárovi vznesl exministr vnitra Nuhád Mašnúk. I jeho se Bitár chystal předvolat k výslechu spolu s několika bývalými šéfy bezpečnostních složek.

Bitár je druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl letos v únoru odvolán, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry. Savánovo odvolání nejvyšší soud zdůvodnil možnou podjatostí, protože při explozi byl zničen i Savánův dům, uvedla BBC.

Kvůli mohutné explozi v bejrútském přístavu byly dosud zatčeny dvě desítky lidí, většinou přístavní a celní úředníci. Vedení přístavu a celní správy nicméně tvrdí, že na nebezpečí exploze opakovaně upozorňovalo.

Obrovské množství dusičnanu amonného, neboli ledku, se do bejrútského přístavu dostalo podle BBC v roce 2013 na lodi plující pod moldavskou vlajkou. Té pak už nebylo s nákladem dovoleno znovu vyplout na moře kvůli špatnému stavu lodi, a ledek tak byl uskladněn v přístavu.

Po explozi v bejrútském přístavu v Libanonu opět zesílily protivládní protesty, které v zemi trvají s různou intenzitou už od podzimu 2019. Libanonci požadují změnu vedení své země, které viní z korupce, klientelismu a neschopnosti řešit problémy, které jsou nejhorší od občanské války. Libanon se potýká mimo jiné s obrovským zadlužením, rostoucí nezaměstnaností i s vysokou inflací.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 14 minutami

před 40 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy