Očkovat pouze jednou dávkou? Americký profesor rozebral data z Izraele

NÁZOR - Spolu s tím, jak roste počet lidí očkovaných proti nemoci covid-19, se množí otázky, zda by prodloužení časového intervalu mezi podáním první a druhé dávky vakcín od společností Pfizer a Moderna neumožnilo rychlejší naočkování většího počtu jedinců, poukazuje William Petri v komentáři pro server The Conversation. Profesor medicíny z Virginské univerzity spolu s tím je nutné se ptát, nakolik je člověk chráněn po podání první dávky.

Petri, profesí imunolog, se s uvedenými otázkami setkává často. "Odpověď zní, že i jedna dávka je velmi účinná - ale dodal bych, že stále bychom měli dostat obě dávky," uvádí profesor.

Otázka není důležitá pouze z pohledu zdraví jedince, ale také pro zdraví celé populace, deklaruje odborník. Dodává, že její význam roste spolu s tím, jak se politici snaží zajistit dostatek vakcín, aby se dostalo na každého, kdo se očkovat chce.

Dobré zprávy

Expert se odvolává na poslední studii z Izraele, které ukazuje, že i jedna dávka vakcíny od společnosti Pfizer je vysoce efektivní, a to až z 85 %.

Zkušenost s očkováním zveřejnila Šebova nemocnice v izraelském městě Ramat Gan, která vakcínou od Pfizeru naočkovala téměř 10 tisíc svých zaměstnanců, poukazuje Petri. Nastiňuje, že očkování začalo 19. prosince loňského roku, na počátku třetí koronavirové vlny v zemi.

Výzkum se soustředil na míru poklesu nákazy virem SARS-CoV-2 a propuknutí nemoci covid-19 po podání vakcíny, konstatuje imunolog. Uvádí, že do 24. ledna letošního roku dostalo 7.214 zdravotníků jednu očkovací dávku, přičemž 6.037 obě.

V období od 19. prosince 2020 do 24. ledna 2021 se mezi pracovníky nemocnice objevilo 170 případů nákazy, shrnuje profesor. Doplňuje, že 89 (52 %) nebylo očkovaných, 78 (46 %) dostalo jednu dávku, zatímco pouze 3 (2 %) byli pozitivně testováni po obou dávkách.

"To je v souladu s opětovnou analýzou dat třetí fáze klinických testů prezentovaných v roce 2020 v (odborném časopisu) New England Journal of Medicine," pokračuje Petri. Vysvětluje, že studie hovořila o účinnosti nejméně 52 % po aplikaci první dávky při započtení nákaz v prvních deseti dnech po jejím podání, kdy se neočekává, že tělo mělo dostatek času na to, aby si vytvořilo ochranné protilátky proti koronavirovém spike proteinu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na základě dat publikované studie o vakcíně od Pfizeru dospěl anglický zdravotní úřad k závěru, že její účinnost v rozmezí 15-21 dní po podání první dávky dosahuje průměrně 89 %, (oscilace mezi 52 % a 97 %), uvádí odborník. Dodává v rozmezí 15-28 dní od podání první dávky, tedy maximálně týden po podání dávky druhé, se účinnost zvýšila na průměrných 91 % (oscilace mezi 74 % a 97 %), avšak druhá dávka by v tak krátké době ještě neměla nabýt účinku.

Podtrženo sečteno

"Co tedy víme?" táže se profesor. Odkazuje na doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, aby lidé dostávali obě dávky vakcín od společností Pfizer a Moderna. Zároveň konstatuje, že i po podání první dávky jednoho z uvedených preparátů získává jedinec vysokou míru ochrany, a to zhruba po týdnu, který tělo potřebuje na vytvoření imunity.    

Podání druhé dávky činí zmíněné vakcíny ještě účinnější, ale v době, kdy jsou jejich dodávky omezené, je hodně argumentů pro upřednostnění naočkování co největšího počtu lidí alespoň jednou dávkou, domnívá se imunolog.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Pfizer Moderna (farmaceutická firma) Izrael

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy