Opakované divadlo? Profesor promluvil o amerických plánech v Sýrii

NÁZOR - Dává politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Sýrii smysl někomu jinému než jemu samotnému? Tuto otázku položil v komentáři pro server CNN profesor z Arizonské státní univerzity, bezpečnostní analytik Peter Bergen.

Nesmyslné rozhodnutí

Jen máloco přiměje vysoce postavené republikány, aby se vzepřeli Trumpovi, ale jeho rozhodnutí stáhnout americké vojenské jednotky ze Sýrie odsoudily tři čelné tváře strany, senátoři Lindsey Graham a Mitch McConnell a bývalá americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová, poukazuje profesor. Dává jim zapravdu, protože stažení zhruba tisícovky vojáků ze Sýrie podle něj nedává smysl.

"Tito vojáci tam nejsou na bojové misi, ale mají pouze poradní roli s cílem zabránit návratu Islámského státu (IS) a poskytnout Spojeným státům páku na dění v Sýrii, jejíž režim je podporován Ruskem a Íránem," vysvětluje Bergen. Varuje, že stažení amerických vojsk také umožní Turecku pustit se do vojenských operací proti spojencům USA, převážně kurdským Syrským demokratickým silám (SDF), které vedly pozemní boje za osvobození Sýrie od IS.

Turecko, kde žije vzpurná kurdská menšina, považuje SDF za teroristickou organizaci, připomíná analytik. Dodává, že SDF jsou zatím výborným americkým spojencem a dle svých prohlášení v bojích s IS přišly o 11 tisíc vojáků.

I díky tomu Spojené státy ztratily v bojích v Sýrii a Iráku za posledních 5 let pouze 17 vojáků, zdůrazňuje odborník. Za mimořádně pochybnou pak považuje skutečnost, že podobné divadlo již Trump předvedl, konkrétně loni v prosinci, kdy nařídil stažení dvou tisíc amerických vojáků, kteří tehdy v Sýrii působili.     

Rozhodnutí nakonec vedlo k rezignaci amerického ministra obrany Jamese Mattise, který jej vnímal jako opuštění spojenců USA v boji, konstatuje Bergen. Podotýká, že Trump si nakonec nechal celkové stažení vojáků vymluvit, protože hrozil návrat IS a větší vliv v zemi by mohl získat Írán.

"Pokud existuje jedno zásadní poučení z boje proti džihádistickým teroristickým skupinám za 18 let od 11. září, pak zní, že se jim daří ve slabých či zhroucených muslimských státech jako Sýrie a další země, kde mají Spojené státy malou či žádnou přítomnost," pokračuje expert.

Zhroucení rozhodovacího procesu

Spojené státy přitom mají s tímto scénářem zkušenosti, upozorňuje profesor. Připomíná, že poté, co se Američané stáhli z Iráku, v Sýrii v roce 2011 vznikla skupina, z níž vyrostl IS, a o tři roky později se přesunula do Iráku, kde obsadila většinu území.  

Na posunu v Trumpově politice vůči Sýrii je mimořádně zvláštní, že realizuje přesně to, před čím současný šéf Bílého domu opakovaně varoval ve své předvolební kampani, tvrdí analytik. Zdůrazňuje, že prezident předem prozrazuje nepřátelům Spojených států chystané americké vojenské kroky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve své kampani přitom Trump oprávněně kritizoval celkové stažení amerických vojáků z Iráku, které nařídil jeho předchůdce Barack Obama v roce 2011, čímž vydláždil cestu k nástupu IS, poukazuje Bergen. Domnívá se, že Trumpovo oznámení ohledně Sýrie ukazuje na zhroucení rozhodovacího procesu v otázkách americké bezpečnostní politiky.

"Zdá se, že Trump činí jednostranná rozhodnutí a je obklopen kabinetem kývačů a pochlebovačů," nebere si servítky odborník. Připomíná, že prezident vypudil ze svého okolí lidi jako zmíněného Jamese Mattise, poradce pro národní bezpečnost H. R. McMastera, ministra zahraničí Rexe Tillersona či personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho.

Právě oni měli tendence ohrazovat se proti Trumpovým rozhodnutím založeným na špatných radách, tvrdí Bergen. Za takový rozhodnutí považuje i rychlé stažení vojáků ze Sýrie.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy