OSN konečně zveřejnila seznam firem obchodujících s izraelskými osadami

Po několika odkladech v minulých letech dnes Úřad OSN pro lidská práva zveřejnil seznam více než stovky firem, které podle něj obchodují s izraelskými osadami na okupovaném Západním břehu Jordánu. Úřad rovněž ve zprávě uvedl, že činnost těchto firem vzbuzuje "vážné obavy z hlediska lidských práv", informovala agentura AP. Židovské osady jsou z pohledu OSN a mezinárodního práva nelegálně budované na okupovaném území.

Přidejte svůj názor 1 komentář

OSN
doporučujeme

Izrael seznam označuje za "černou listinu" a dnes jeho zveřejnění kritizoval. Podle ministra zahraničí Jisraela Kace jde o "ostudnou kapitulaci protiizraelskému tlaku" zemí a organizací, které chtějí poškodit Izrael.

"Bojkot izraelských firem nepřinese pokrok v míru a nebuduje důvěru mezi (znesvářenými) stranami. Vyzýváme naše přátele ve světě, aby tuto ostudnou iniciativu odsoudili," prohlásil dnes izraelský prezident Reuven Rivlin. Seznam podle deníku The Times of Israel zkritizoval také premiér Benjamin Netanjahu.

Naopak šéf diplomacie palestinské autonomie Rijád Málikí zprávu přivítal s tím, že tak zvítězilo mezinárodní právo. Zveřejnění přivítala také organizace Human Rights Watch (HRW). "Dlouho očekávané zveřejnění seznamu by mělo všechny firmy varovat: obchodovat s ilegálními osadami znamená pomáhat při páchání válečných zločinů," uvedl její zástupce Bruno Stagno.

Seznam čítá 112 firem, z toho 94 je registrováno v Izraeli a 18 v šesti dalších zemích světa (USA, Francii, Nizozemsku, Lucembursku, Thajsku a Británii). Podle AP jsou mezi nimi například i společnosti Airbnb, Expedia, TripAdvisor či Motorola.

Podle agentury Reuters nemá zveřejnění seznamu pro firmy na něm žádné právní důsledky, může ale vyvolat bojkot těchto společností. Také mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville zdůraznil, že nejde o "černou listinu" a že seznam neoznačuje činnost těchto firem jako nelegální.

K vypracování "databáze" společností, které podporují obchodováním izraelské osady na okupovaném Západnímu břehu, vyzvala úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v roce 2016 Rada OSN pro lidská práva.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují.

Zveřejnění seznamu přišlo jen dva týdny poté, co americký prezident Donald Trump oznámil podrobnosti svého mírového plánu pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Ten obsahuje i návrh, aby Izrael židovské osady na okupovaném palestinském území na Západním břehu Jordánu v podstatě anektoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán převezl USA. Svého občana vyměnil za vězněného Němce

18.02.2020 11:59 Írán v pondělí propustil německého občana odsouzeného k tříletému vězení, oznámila dnes íránská…

Erdogan stále pronásleduje gülenisty. Nově vydáno 695 zatykačů

18.02.2020 09:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na celkem 695 osob, které podezírá z napojení na zakázané hnutí…

Asad hodlá osvobodit celou Sýrii, boje budou pokračovat

17.02.2020 17:51 Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec…

Hamás se naboural do mobilů izraelských vojáků, nalákal je na vnadné ženy

17.02.2020 16:13 Palestinské islamistické hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, se nabouralo do telefonů desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama