OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím roce hrozí nedostatek potravin. S odvoláním na dnešní prohlášení agentur OSN o tom informovala agentura AP.

Jemen
doporučujeme

Více než polovině ze zhruba 30 milionů obyvatel Jemenu hrozí, že se jim do poloviny roku 2021 zhorší potravinová krize, uvedly ve společném prohlášení Světový potravinový program (WFP), Dětský fond OSN (UNICEF) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

"Tato alarmující čísla musí být pro svět budíčkem. Jemen je na prahu hladomoru a my se nesmíme otočit zády k milionům rodin v zoufalé nouzi," uvedl šéf WFP David Beasley.

Konflikt v nejchudší zemi arabského světa propukl poté, co se Íránem podporovaní šíitští rebelové známí jako Húsíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Na stranu jemenské vlády se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt se proměnil v regionální zástupnou válkou a dostal se do patové situace. Od jeho začátku přišlo o život již více než 100.000 lidí, bojovníků i civilistů.

Počet Jemenců, kterým hrozí "krizová fáze" potravinového nedostatku, po němž následuje hladomor, se podle odhadů OSN zvýší v prvním pololetí příštího roku z 3,6 milionu na pět milionů. Tento krizový stupeň přitom podle organizace znamená, že mnoho Jemenců "obrovsky" trpí a někteří z nejzranitelnějších umírají hlady. Mezi lednem a červnem 2021 by se zároveň podle agentur OSN mohl ze stávajících 16.500 na 47.000 zvýšit počet Jemenců, kteří čelí podmínkám podobajícím se hladomoru.

"Nepochybujte o tom, že rok 2021 bude pro nejzranitelnější Jemence horší než rok 2020," uvedl Beasley. "Hladomoru lze stále předejít, ale s každým dnem se tato šance tenčí," dodal.

V posledních měsících se Jemen potýkal s významným poklesem humanitární pomoci, poté co řada klíčových arabských dárců nedostála svým dřívějším slibům. V listopadu šéf úřadu OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock Radě bezpečnosti OSN řekl, že z 3,4 miliardy dolarů požadovaných OSN na pomoc Jemenu v letošním roce bylo zajištěno jen 1,5 miliardy, tedy asi 45 procent. Loni touto dobou přitom OSN na pomoc Jemenu obdržela zhruba dvojnásobek- téměř tři miliardy dolarů. Zdůraznil, že pokles v humanitární pomoci má na Jemence vážný dopad a situace se bude příští rok dál horšit, pokud nebudou k dispozici potřebné finance.

Témata: Jemen | OSN | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama