OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik ropy

Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u jemenského pobřeží. Podle odborníků hrozí, že z plavidla unikne velké množství ropy do Rudého moře. Tým OSN by měl k tankeru dorazit koncem ledna či začátkem února, napsala dnes agentura Reuters s odvolánín na mluvčího OSN.

Tanker, ilustrační foto
doporučujeme

Tanker FSO Safer starý 46 let kotví u jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují Húsíové. Plavidlo neprošlo prakticky žádnou údržbou od vypuknutí války před pěti lety mezi Húsíi podporovanými Íránem na straně jedné a jemenskou vládou s podporou koalice v čele se Saúdskou Arábií na straně druhé. Na tankeru je přes milion barelů ropy a podle OSN by její případný únik mohl být až čtyřikrát větší než v případě havárie Exxonu Valdez v roce 1989, kdy do vod u Aljašky vyteklo 100.000 tun ropy.

Ropa z tankeru FSO Safer by podle OSN mohla ohrozit nejen mořskou faunu a flóru, ale mohla by mít dopad také na život místních lidí a přerušit dodávky humanitární pomoci, upozornila zpravodajská stanice BBC. Válka v Jemenu si přitom vyžádala již 100.000 životů a způsobila humanitární problémy, které OSN hodnotí jako nejhorší současnou krizi na světě. Generální tajemník OSN António Guterres nedávno varoval, že v Jemenu bezprostředně hrozí propuknutí největšího hladomoru na světě za uplynulá desetiletí.

Jemenští Húsíové povolili OSN přístup k tankeru již v červenci, dřívější dohoda ale nebyla realizována. Současné pozvání má formu oficiálního dopisu od húsíjského ministra zahraničí. "Jde o důležitý krok vpřed v této kriticky důležité věci," sdělil mluvčí OSN Stéphane Dujarric. OSN nyní plánuje zhodnotit stav plavidla a zajistit jeho lehkou údržbu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama