Palestina s obavami vyhlíží volby v USA: Vítězství Trumpa by bylo katastrofou, řekl premiér

Palestinský premiér Muhammad Ištaja v projevu k evropským zákonodárcům prohlásil, že by pro Palestince i pro celý svět bylo katastrofální, pokud by americký prezident Donald Trump v nadcházejících volbách obhájil mandát. Informovala o tom agentura AP.

Palestina
doporučujeme

Už uplynulé čtyři roky Trumpovy vlády podle Ištaji vážně Palestincům ublížily. "Pokud budeme žít s prezidentem Trumpem další čtyři roky... ať nás a celý svět chrání Bůh," uvedl v pondělí Ištaja, přičemž komentář umístil také na své facebookové stránky.

Palestinské vedení doposud tradičně veřejně nestranilo ani jednomu z kandidátů v amerických prezidentských volbách. Ištajovy komentáře však podle AP odráží zoufalství Palestinců poté, co je izolovala a oslabila řada kroků nynější americké vlády.

Ramalláh začal Washington bojkotovat poté, co Trump koncem roku 2017 prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele a později tam nechal z Tel Avivu přesunout americkou ambasádu. Jeruzalém je přitom nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Vzhledem ke spornému statusu města se většina velvyslanectví v Izraeli nachází v Tel Avivu. Izraelský parlament, nejvyšší soud, rezidence prezidenta a většina ministerstev naopak sídlí v Jeruzalémě. Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za "věčné a nedělitelné hlavní město" státu. Palestinci chtějí mít ve východní části Jeruzaléma hlavní město svého budoucího státu, který by měl zahrnovat jak Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu, tak Pásmo Gazy, kde nyní vládne radikální hnutí Hamás.

Trump také zablokoval americkou finanční pomoc Palestincům v hodnotě stamilionů dolarů, uzavřel kanceláře palestinského diplomatického zastoupení ve Washingtonu a začátkem roku zveřejnil plán pro mír na Blízkém východě, který podle pozorovatelů straní Izraeli. Palestinci jej okamžitě odmítli.

Trumpova administrativa letos také přesvědčila Spojené arabské emiráty a Bahrajn, aby navázaly plnohodnotné diplomatické vztahy s Izraelem. Stejný krok v budoucnu podle Washingtonu podniknou i další arabské země. Tyto dohody přitom podrývají dřívější společné stanovisko arabských států, že Izrael uznají pouze výměnou za mír s Palestinci.

Ištaja vyjádřil naději, že zvolení kandidáta demokratů Joea Bidena by mohlo představovat šanci pro uzavření mírové dohody. "Pokud se věci změní ve Spojených státech, myslím, že se to přímo odrazí na palestinsko-izraelském vztahu," uvedl. "Odrazí se to také na bilaterálním palestinsko-americkém vztahu," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrský prezident Bašár Asad a jeho žena mají koronavirus

08.03.2021 15:44 Syrský porezident Bašár Asad a jeho žena Asma mají pozitivní testy na covid-19. Oznámila to dnes…

Izrael začal s očkováním palestinských dělníků

08.03.2021 12:30 Izrael dnes zahájil očkování Palestinců, kteří pracují v Izraeli nebo v židovských osadách na…

Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

08.03.2021 08:38 Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu,…

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama