Palestina slaví. Trumpův zmocněnec rezignoval

Oznámení o rezignace Jasona Greenblatta z pozice zvláštního blízkovýchodní zmocněnce amerického prezidenta je podle Palestinců přiznáním neúspěchu USA. Greenblatt oznámil, že odstoupí po zveřejnění amerického plánu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Zatím byla zveřejněna jeho ekonomická část, zbytek má být znám po izraelských zářijových volbách. Greenblatt patří spolu s prezidentovým zetěm Jaredem Kushenerm a americkým velvyslancem v Izraeli Davidem Friedmanem k hlavním autorům tohoto dokumentu.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Palestinci jej předem odmítli, protože USA podle nich přestaly být nestranným prostředníkem konfliktu.

"Je to definitivní přiznání neúspěchu. Všichni Palestinci si řeknou, že je to úleva. (Greenblatt) nikdy nevynechal příležitost je očernit. Nikdy neusiloval o mír, ale o ospravedlňování izraelských násilností," prohlásila dnes zástupkyně Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová.

Termín zveřejnění mírového plánu byl několikrát odložen. V červnu byla na konferenci v Bahrajnu zveřejněna jeho ekonomická část, avšak palestinské vedení se konference nezúčastnilo. Plán počítá s investicemi 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč), jež mají být v příštích deseti letech určeny palestinským územím a okolním arabským státům.

"Pokusili se Palestince přemluvit a pak nás vydírat tím, že jsme plán přijali," prohlásila Ašrávíová, podle níž byl plán odsouzen k neúspěchu od samého počátku. "Greenblattova demise je jenom dodatečný hřebík do rakve (plánu)," dodala. Americký prezident Donald Trump dokument označuje za "plán století".

Greenblatt z funkce neodchází nečekaně. Agentura Reuters napsala, že když začátkem roku 2017 začal pracovat v Bílém domě, měl v úmyslu setrvat dva roky. Nyní řekl, že se chce vrátit k manželce a šesti dětem do New Jersey.

Podle Trumpa je Greenblatt "věrný a velký přítel a fantastický právník" a odchází do soukromého sektoru. "Jeho oddanost Izraeli a míru mezi Izraelem a Palestinci nebudou zapomenuty," tweetoval prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Krize po útoku na Saúdskou Arábii graduje, ministr pohrozil Íránu tvrdou…

21.09.2019 16:54 Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská…

Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série…

21.09.2019 14:47 Aktualizováno Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama