Palestinci berou Kanadu útokem, žádosti o azyl se množí

Několik set palestinských uprchlíků dnes před kanadským velvyslanectvím v Bejrútu požadovalo možnost získat v této zámořské zemi azyl. Mnozí z nich podle informací agentury AP tvrdili, že v táborech v Libanonu, v nichž žijí, se neúnosně zhoršují podmínky a že si přejí žít důstojněji.

Libanon
doporučujeme

V Libanonu, stejně jako v Jordánsku nebo Sýrii a na palestinských územích, žijí potomci asi 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele v roce 1948. Do Libanonu jich tehdy odešlo 100.000, možnost vrátit se nikdy neměli. Nyní je v zemi registrováno zhruba 450.000 palestinských uprchlíků.

Žijí většinou v chudých táborech bez veřejných služeb. Mají omezené možnosti získat práci a nemohou si v Libanonu kupovat nemovitosti.

"Chceme odejít, chceme odjet do Kanady za lepším životem. Není tady práce, peníze, nic. Měl jsem infarkt a operaci srdce, nikdo mi nepomohl," řekl jeden z protestujících Hanija Muhammad.

Do Libanonu se navíc kvůli válce v jejich zemi uchýlilo od roku 2011 až 1,5 milionu Syřanů a Libanon, který má sám jen 4,5 milionu obyvatel, je vyčerpaný.

Protesty u kanadského velvyslanectví pokračují už několik týdnů. Začaly, když libanonské úřady zahájily razie na pracující cizince bez dokladů.

Účastníci dnešní akce do svých stížností zahrnuli i Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), v němž podle nich panuje rozsáhlá korupce. Úřad je nyní vyšetřován kvůli korupci ve vedení a Nizozemsko a Švýcarsko proto vypověděly své finanční příspěvky. Spojené státy, které byly největším přispěvatelem UNRWA, loni svůj příspěvek snížily z 360 milionů na 60 milionů dolarů, čímž se úřad dostal do krizové situace. Kvůli výpadku amerických peněz mu chybí v ročním rozpočtu, který činí 1,2 miliardy dolarů (27,4 miliardy Kč), přes 440 milionů.

"Chceme žít důstojně, požadujeme azyl z humanitárních důvodů," stálo na transparentech, které si s sebou k velvyslanectví dnes přinesli Palestinci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

22.02.2021 15:34 Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží…

Papež František se při návštěvě Iráku pomodlí v Uru

22.02.2021 14:06 Papež František se při své cestě do Iráku příští týden pomodlí v historickém městě Ur. Jak dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama