Palestinci berou Kanadu útokem, žádosti o azyl se množí

Několik set palestinských uprchlíků dnes před kanadským velvyslanectvím v Bejrútu požadovalo možnost získat v této zámořské zemi azyl. Mnozí z nich podle informací agentury AP tvrdili, že v táborech v Libanonu, v nichž žijí, se neúnosně zhoršují podmínky a že si přejí žít důstojněji.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Libanon
doporučujeme

V Libanonu, stejně jako v Jordánsku nebo Sýrii a na palestinských územích, žijí potomci asi 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele v roce 1948. Do Libanonu jich tehdy odešlo 100.000, možnost vrátit se nikdy neměli. Nyní je v zemi registrováno zhruba 450.000 palestinských uprchlíků.

Žijí většinou v chudých táborech bez veřejných služeb. Mají omezené možnosti získat práci a nemohou si v Libanonu kupovat nemovitosti.

"Chceme odejít, chceme odjet do Kanady za lepším životem. Není tady práce, peníze, nic. Měl jsem infarkt a operaci srdce, nikdo mi nepomohl," řekl jeden z protestujících Hanija Muhammad.

Do Libanonu se navíc kvůli válce v jejich zemi uchýlilo od roku 2011 až 1,5 milionu Syřanů a Libanon, který má sám jen 4,5 milionu obyvatel, je vyčerpaný.

Protesty u kanadského velvyslanectví pokračují už několik týdnů. Začaly, když libanonské úřady zahájily razie na pracující cizince bez dokladů.

Účastníci dnešní akce do svých stížností zahrnuli i Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), v němž podle nich panuje rozsáhlá korupce. Úřad je nyní vyšetřován kvůli korupci ve vedení a Nizozemsko a Švýcarsko proto vypověděly své finanční příspěvky. Spojené státy, které byly největším přispěvatelem UNRWA, loni svůj příspěvek snížily z 360 milionů na 60 milionů dolarů, čímž se úřad dostal do krizové situace. Kvůli výpadku amerických peněz mu chybí v ročním rozpočtu, který činí 1,2 miliardy dolarů (27,4 miliardy Kč), přes 440 milionů.

"Chceme žít důstojně, požadujeme azyl z humanitárních důvodů," stálo na transparentech, které si s sebou k velvyslanectví dnes přinesli Palestinci.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama