Palestinci berou Kanadu útokem, žádosti o azyl se množí

Několik set palestinských uprchlíků dnes před kanadským velvyslanectvím v Bejrútu požadovalo možnost získat v této zámořské zemi azyl. Mnozí z nich podle informací agentury AP tvrdili, že v táborech v Libanonu, v nichž žijí, se neúnosně zhoršují podmínky a že si přejí žít důstojněji.

Libanon
doporučujeme

V Libanonu, stejně jako v Jordánsku nebo Sýrii a na palestinských územích, žijí potomci asi 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele v roce 1948. Do Libanonu jich tehdy odešlo 100.000, možnost vrátit se nikdy neměli. Nyní je v zemi registrováno zhruba 450.000 palestinských uprchlíků.

Žijí většinou v chudých táborech bez veřejných služeb. Mají omezené možnosti získat práci a nemohou si v Libanonu kupovat nemovitosti.

"Chceme odejít, chceme odjet do Kanady za lepším životem. Není tady práce, peníze, nic. Měl jsem infarkt a operaci srdce, nikdo mi nepomohl," řekl jeden z protestujících Hanija Muhammad.

Do Libanonu se navíc kvůli válce v jejich zemi uchýlilo od roku 2011 až 1,5 milionu Syřanů a Libanon, který má sám jen 4,5 milionu obyvatel, je vyčerpaný.

Protesty u kanadského velvyslanectví pokračují už několik týdnů. Začaly, když libanonské úřady zahájily razie na pracující cizince bez dokladů.

Účastníci dnešní akce do svých stížností zahrnuli i Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), v němž podle nich panuje rozsáhlá korupce. Úřad je nyní vyšetřován kvůli korupci ve vedení a Nizozemsko a Švýcarsko proto vypověděly své finanční příspěvky. Spojené státy, které byly největším přispěvatelem UNRWA, loni svůj příspěvek snížily z 360 milionů na 60 milionů dolarů, čímž se úřad dostal do krizové situace. Kvůli výpadku amerických peněz mu chybí v ročním rozpočtu, který činí 1,2 miliardy dolarů (27,4 miliardy Kč), přes 440 milionů.

"Chceme žít důstojně, požadujeme azyl z humanitárních důvodů," stálo na transparentech, které si s sebou k velvyslanectví dnes přinesli Palestinci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama