Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah se dohodly

Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do šesti měsíců. Oznámila to dnes agentura AFP. Podle dohody se uskuteční volby parlamentní i prezidentské.

Palestina
doporučujeme

Naposledy Palestinci parlament volili v roce 2006 a zvítězil tehdy radikální Hamás, který nyní vládne Pásmu Gazy. Další palestinské území Západní břeh Jordánu ovládá Fatah, předsedou samosprávy je čtyřiaosmdesátiletý Mahmúd Abbás. Na uspořádání voleb se podle AFP Abbás dohodl se šéfem Hamásu Ismáílem Haníjou.

Vedení obou stran jednalo v těchto dnech v Turecku. Člen ústředního výboru Fatahu Azzam Ahmad řekl v rozhovoru s tureckou agenturou Anadolu, že se volby budou konat v příštích měsících. Podmínkou ale je, že účastnit se budou moci také Palestinci, kteří žijí ve východním Jeruzalémě.

Izrael palestinské samosprávě nedovoluje žádné aktivity v této části města - celý Jeruzalém v rozporu s mezinárodními dohodami sjednotil a považuje jej za svou metropoli, připomínají média. V minulosti nikdy Palestincům z východního Jeruzaléma účast v palestinských volbách neumožnil.

Jak upozorňují izraelská média, zprávy o chystaných volbách na palestinských územích se objevily v minulých letech už několikrát, kvůli sporům hlavních politických stran se ale nikdy nakonec nekonaly.

Naposledy občané Západního břehu Jordánu volili v roce 2017, kdy se rozhodovalo o složení městských rad. V Pásmu Gazy se toto hlasování kvůli neshodám mezi Hamásem a Fatahem nekonalo.

Obě strany dělí kromě jiného odlišný názor na vztah s Izraelem - Fatah s ním byl ochoten jednat, Hamás proti němu bojuje. Mírové rozhovory vedené samosprávou jsou ale od roku 2014 přerušeny kvůli mnoha neshodám, mimo jiné kvůli izraelské osadnické politice na Západním břehu Jordánu. USA sice nyní nabídly nový mírový plán, ale Palestinci ho nepřijali, protože podle nich vyhovuje jenom Izraeli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama