Palestinci přijmou peníze od Izraele, od února je odmítali

Palestinská samospráva přijme od Izraele miliony šekelů, které předtím odmítla ve sporu s Izraelem o výplatu cel a daní, jež pro Palestince vybírá Izrael. Izrael měsíčně podle agentury AP převáděl samosprávě 600 milionů šekelů (téměř čtyři miliardy korun). Loni ale Izraelci rozhodli, že z této sumy budou odečítat peníze, které samospráva vyplácí rodinám Palestinců usvědčeným z útoků na Izraelce.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.
doporučujeme

Palestinské vedení pak letos v únoru v reakci oznámilo, že nebude od Izraele brát vůbec žádné peníze pocházející z celních poplatků a daně z přidané hodnoty. Teď se ale samospráva dostala do závažných finančních problémů a začala s Izraelem vyjednávat.

Přesto předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém zářijovém projevu ve Valném shromáždění OSN řekl, že rodiny postižené izraelsko-palestinským konfliktem, který trvá několik desetiletí, budou peníze dostávat i nadále.

Abbásův poradce Husajn Šajch dnes oznámil, že hovořil s izraelským ministrem financí a že jednání příslušných výborů budou pokračovat v neděli. "Spor o peníze rodinám vězňů a mučedníků trvá. My jsme rozhodnuti dále jim platit za jakoukoli cenu," sdělil Šajch.

Mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odkázal novináře na ministerstvo financí, které zatím věc nekomentovalo.

Nejmenované palestinské zdroje agentury AP sdělily, že Izrael hodlá nadále od měsíční částky odečítat 42 milionů šekelů, což je údajná výše palestinského "fondu pro mučedníky".

Únorové rozhodnutí samosprávy o odmítnutí všech peněz z Izraele vedlo k citelným úsporným opatřením - samospráva snížila mzdy desítkám tisíc zaměstnanců na Západním břehu Jordánu, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 20 procent.

Abbás v minulosti souhlasil s Izraelem a odsuzoval násilí. Vedl mírové rozhovory, které jsou ale od roku 2014 zastavené hlavně kvůli nepřekonatelným sporům o židovské osady a Jeruzalém. Abbás nyní přestal násilné činy kritizovat a Izrael tvrdí, že samospráva svým mlčením násilí podněcuje. Abbásova popularita mezi Palestinci klesá nejenom kvůli nesplněným slibům o vyjednání nezávislé Palestiny, ale také kvůli nynějším ekonomickým problémům.

V srpnu samospráva oznámila dohodu s Tel Avivem o tom, že Izrael pro ni přestane vybírat daně z paliv a že Palestinci začnou s jejich výběrem sami. Měsíčně jde v přepočtu o 1,4 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

17.10.2019 16:53 Aktualizováno Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Turecko bombarduje Kurdy fosforem? Lidé mají po náletu těžké popáleniny

17.10.2019 16:17 Aktualizováno Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském…

Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

17.10.2019 15:56 Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama