Palestinská autonomie oznámila obnovení spolupráce s Izraelem

Palestinská samospráva (PA) oznámila, že obnoví spolupráci s Izraelem přerušenou v květnu kvůli záměru izraelské vlády anektovat části Západního břehu Jordánu, který Izrael okupuje od války v roce 1967.

Palestina
doporučujeme

Plán anexe izraelská vláda zatím neuskutečnila, pozastavila ho zřejmě v souvislosti s nedávným navázáním diplomatických vztahů se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Některá izraelská média dávají oznámení PA i do souvislosti s chystanou změnou v Bílém domě.

"Ve světle mezinárodních kontaktů Mahmúda Abbáse a po získání písemného i ústního závazku, který jsme dostali od Izraelců, obnovíme vztahy tam, kde byly před 19. květnem 2020," napsal na twitteru podle izraelských médií Husajn Šajch, poradce předsedy PA Mahmúda Abbáse.

Izraelská a palestinská vláda spolupracují v několika oblastech od hospodaření s vodou po bezpečnost. Kvůli pozastavení spolupráce přišla palestinská samospráva mimo jiné o příjmy z daní a cel, které Izrael na pro samosprávu vybírá. Agentura AFP dnes uvedla, že obnovení spolupráce pomůže i v péči o pacienty s covidem-19, například při jejich převozu z palestinských území do izraelských nemocnic.

Hnutí Hamás, která ovládá Pásmo Gazy a které má dlouhodobé spory s Abbásovou vládou, označilo oznámení o obnovení spolupráce za "ránu do zad" snahám o palestinskou jednotu. Podle Hamásu se tím podkope "národní a strategický boj proti okupaci a anexi".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu loni před volbami slíbil voličům, že je připraven anektovat část okupovaného Západního břehu Jordánu. S tímto územím ale Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Netanjahua podpořil jeho blízký spojenec, americký prezident Donald Trump, jehož volební období končí v lednu 2021.

Novým americkým prezidentem se podle médií stane demokrat Joe Biden, od něhož Palestinci čekají vstřícnější přístup. Trump se angažoval v řešení izraelsko-palestinského konfliktu, ale jeho plán, který po několika odkladech představil začátkem letošního roku, podle mnohých straní Izraeli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Turecký novinář Baransu dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné…

24.11.2020 07:22 Istanbulský soud dnes vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua,…

Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

23.11.2020 20:06 Aktualizováno Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama