Palestinské vedení přerušilo kontakt s americkou CIA

Palestinské vedení přerušilo kontakt s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Oznámil to dnes generální tajemník Organizace za osvobození Palestiny Saíb Irikát. Stalo se to podle něj hned poté, co předseda samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že Palestinci přerušují bezpečnostní koordinaci s USA a Izraelem.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

CIA
doporučujeme

Izraelská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance chce ve shodě s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

Washington byl podle Irikáta o rozhodnutí informován bezprostředně po Abbásovu úterním sdělení o vypovězení dohod s Izraelem a USA.

Spolupráce se CIA podle agentury Reuters pokračovala i poté, co palestinské vedení začalo bojkotovat jednání s představiteli USA po rozhodnutí prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraeli koncem roku 2017, a týkala se snah zabránit násilí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde palestinská samospráva sídlí.

Abbás v minulosti opakovaně hrozil vypovězením bezpečnostní spolupráce, aniž k tomu ale skutečně došlo. Izraelští činitelé se domnívají, že potřebuje izraelskou pomoc vzhledem k vnitřnímu rozkolu s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy.

"Věci se mění a my jsme se rozhodli, že teď nastal čas na změnu," prohlásil Irikát. "Bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy skončila. Bezpečnostní koordinace s Izraelem skončila, " uvedl Irikát. "Budeme udržovat veřejný pořádek a vládu práva sami," dodal. Americká ambasáda v Jeruzalémě se k Irikátovu výroku podle Reuters odmítla vyjádřit.

Palestinci se obávají, že Izrael s podporou Spojených států vyhlásí svrchovanost nad židovskými osadami a údolím na Západním břehu Jordánu. Palestinci přitom počítají s tímto územím pro svůj budoucí stát.

V praxi by rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady znamenalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a vojensky ho kontroluje. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Zároveň Izrael a USA označení "anexe" pro plánované kroky Izraele nepoužívají. Argumentují tím, že o anexi by šlo v případě konfiskace půdy svrchovanému státu s tím, že Západní břeh dříve kontrolovalo Jordánsko a před válkou v roce 1967 nebyl svrchovaný.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zemích Perského zálivu je už 200 tisíc nakažených

27.05.2020 21:22 Počet nakažených koronavirem se v šesti arabských zemích Perského zálivu za necelý měsíc…

Abbás by se měl vyjádřit k platnosti dohod s Izraelem

27.05.2020 17:42 Mezinárodní trestní soud (ICC), který se chystá rozhodnout o své pravomoci na palestinských územích…

V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

26.05.2020 22:28 V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán…

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy