Palestinské vedení přerušilo kontakt s americkou CIA

Palestinské vedení přerušilo kontakt s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Oznámil to dnes generální tajemník Organizace za osvobození Palestiny Saíb Irikát. Stalo se to podle něj hned poté, co předseda samosprávy Mahmúd Abbás oznámil, že Palestinci přerušují bezpečnostní koordinaci s USA a Izraelem.

CIA
doporučujeme

Izraelská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance chce ve shodě s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

Washington byl podle Irikáta o rozhodnutí informován bezprostředně po Abbásovu úterním sdělení o vypovězení dohod s Izraelem a USA.

Spolupráce se CIA podle agentury Reuters pokračovala i poté, co palestinské vedení začalo bojkotovat jednání s představiteli USA po rozhodnutí prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraeli koncem roku 2017, a týkala se snah zabránit násilí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde palestinská samospráva sídlí.

Abbás v minulosti opakovaně hrozil vypovězením bezpečnostní spolupráce, aniž k tomu ale skutečně došlo. Izraelští činitelé se domnívají, že potřebuje izraelskou pomoc vzhledem k vnitřnímu rozkolu s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy.

"Věci se mění a my jsme se rozhodli, že teď nastal čas na změnu," prohlásil Irikát. "Bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy skončila. Bezpečnostní koordinace s Izraelem skončila, " uvedl Irikát. "Budeme udržovat veřejný pořádek a vládu práva sami," dodal. Americká ambasáda v Jeruzalémě se k Irikátovu výroku podle Reuters odmítla vyjádřit.

Palestinci se obávají, že Izrael s podporou Spojených států vyhlásí svrchovanost nad židovskými osadami a údolím na Západním břehu Jordánu. Palestinci přitom počítají s tímto územím pro svůj budoucí stát.

V praxi by rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady znamenalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a vojensky ho kontroluje. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Zároveň Izrael a USA označení "anexe" pro plánované kroky Izraele nepoužívají. Argumentují tím, že o anexi by šlo v případě konfiskace půdy svrchovanému státu s tím, že Západní břeh dříve kontrolovalo Jordánsko a před válkou v roce 1967 nebyl svrchovaný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama