Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75. zasedání Valného shromáždění OSN vyzval k uspořádání mezinárodní konference, která by počátkem příštího roku "zahájila skutečný mírový proces". Zároveň kritizoval nedávné rozhodnutí dvou arabských států normalizovat vztahy s Izraelem.

Mahmúd Abbás
doporučujeme

"Přemýšlím, co víc bych ještě mohl říci po všem, co jsem už řekl při bezpočtu jiných příležitostí," uvedl Abbás ve videozáznamu projevu, který nahrál ve svém sídle v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu.

Palestinci odmítli návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení izraelsko-palestinského konfliktu, který podle agentury AP značně favorizoval Izrael, a oficiálně přerušili kontakty jak s USA, tak s Izraelem. Washington už podle nich není věrohodným prostředníkem v rámci rozhovorů, a proto vyzývají k multilaterálnímu mírovému procesu založenému na rezolucích OSN a předchozích dohodách.

Palestinci také odmítli rozhodnutí Spojených arabských emirátů a Bahrajnu normalizovat vztahy s Izraelem. Tento krok vnímají jako zradu dlouhodobého arabského konsenzu, že uznání Izraele může následovat jen výměnou za jeho teritoriální ústupky.

Palestinci trvají na tom, že jádro blízkovýchodního konfliktu nebude vyřešeno, dokud se nenaplní jejich touha po nezávislém státu. "V naší oblasti nebude žádný mír, žádná bezpečnost, žádná stabilita, žádná koexistence, pokud neskončí okupace," dodal Abbás. "Neskloníme se. Nevzdáme se. Nesvolíme ke kompromisu. Triumf bude náš," prohlásil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce…

30.10.2020 15:55 Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné…

V Saúdské Arábii byl pobodán člen ochranky francouzského konzulátu,…

29.10.2020 16:30 V saúdskoarabské Džiddě byl dnes pobodán a lehce zraněn člen ochranky francouzského konzulátu.…

V Izraeli klesl nárůst nově nakažených pod 700, poprvé od června

29.10.2020 15:26 Za uplynulý den v Izraeli přibylo 688 případů nákazy novým koronavirem. Méně než 700 nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama