Pentagon připustil, že by v budoucnu mohl koordinovat svou činnost s Tálibánem

Spojené státy možná budou muset koordinovat s Tálibánem veškeré budoucí protiteroristické údery v Afghánistánu proti tam působícím bojovníkům Islámského státu a dalším organizacím, připustil dnes nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů.

Tálibán je podle Millleyho osobní zkušenosti "bezohledná skupina" a teprve v budoucnu se "ukáže, zda se změní či nikoliv", prohlásil generál na tiskové konferenci.

Pentagon uspořádal tiskovou konferenci dva dny po oficiálním ukončení evakuací z Afghánistánu, kde po překvapivé a bleskové ofenzívě převzalo moc radikální hnutí Tálibán. Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124.334 lidí. Téměř 6000 z nich byli Američané, uvedl Milley.

Ministr obrany Lloyd Austin se k budoucím vztahům s Tálibánem odmítl konkrétně vyjádřit. Evakuace z Kábulu označil jako "historickou operaci, která ukončila poslední misi americké války v Afghánistánu. Nejdelší americká válka dospěla ve svému konci," prohlásil Austin. Americké síly působily v asijské zemi po dvě desetiletí.

Generál Milley spolu s ministrem Austinem obhajovali útok amerického dronu, při němž zemřelo několik civilistů. Podle generála civilisty zabily sekundární výbuchy, což dokazuje, že v zasaženém autě byly výbušniny. "Dodrželi jsme postupy. Byl to oprávněný útok," prohlásil Milley.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Kyjev dostane další americkou pomoc. Má hodnotu stovek milionů dolarů

USA poprvé v letošním roce oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině. Připravena je dodávka v hodnotě až 300 milionů dolarů (v přepočtu téměř 7 miliard korun). Umožní ji úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní, zatímco se čeká na rozhodnutí Kongresu ohledně uvolnění dalších prostředků na pomoc Kyjevu. 

Více souvisejících

Pentagon USA (Spojené státy americké) Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy