Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list Haarec

Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním článku v Právu zveřejnili ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg rozpoutala podle listu Haarec bouři na české politické scéně.

Izraelský deník Haarec poznamenal, že se premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman od vyjádření Petříčka distancovali a s odvoláním na česká média napsal, že dokonce uvažují o jeho odvolání.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad a Jordánského údolí na okupovaném Západním břehu Jordánu, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na území.

Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad s podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného "životaschopného" palestinského státu. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

Česká pobočka Židovského národního fondu a Česká společnost přátel Izraele se proti sobotnímu článku v pondělí ohradily. Podle nich nepodloženě napadá české spojence USA a Izrael, a žádají proto odvolání šéfa diplomacie Petříčka i současného ministra kultury Zaorálka. Dnes v Právu vyšel článek čtyř českých politiků - Mirka Topolánka, Jana Kohouta, Cyrila Svobody a Alexandra Vondry - s titulkem Odmítáme podrážet Izrael, v němž komentář Petříčka a dalších také kritizují.

Petříčkova kritika je podle Haarecu neobvyklá. Za prvé proto, že byla vyjádřením úřadujícího šéfa diplomacie. Za druhé proto, že Petříček sedí ve vládě, která je považována za proizraelskou. List zároveň uvedl, že Zaorálek a Schwarzenberg stále zastávají veřejné funkce.

Zemana Haarec označil za známého skalního příznivce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Trumpa. Připomněl, že český prezident opakovaně slíbil přesun české ambasády do Jeruzaléma, ale dosud se Česká republika spokojila s otevřením Českého domu v městě.

Izraelský historik a emeritní profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v Oxfordu Avi Šlaim v reakci zaslané ČTK uvedl, že vyjádření tří českých politiků bylo statečné. Zpochybnil ale tvrzení, že Palestinci promarnili šanci na řešení konfliktu. Podle něj prokázali závazek vyřešit konflikt mírovými prostředky podpisem dohody z Osla v roce 1993, "Netanjahu ale po nástupu k moci v roce 1996, přistoupil k zablokování a postupnému rozkladu dohod z Osla skrze rozšiřování nezákonných osad na Západním břehu Jordánu".

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Izrael Miloš Zeman palestina Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy