Po dvouměsíční přestávce pokračoval proces s Netajnahuem

Téměř dva měsíce po prvním stání se dnes u soudu v Jeruzalémě konalo další rokování v procesu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ten je kvůli třem různým kauzám obžalován z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Kromě obvinění čelí Netanjahu také rostoucí nespokojenosti obyvatel s postupem vlády kolem epidemie covidu-19, informují tiskové agentury.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Když proces 24. května začal, stal se Netanjahu prvním premiérem Izraele souzeným během výkonu funkce. Veškerá obvinění z korupčního jednání premiér odmítá a v květnu je označil za hon na čarodějnice zosnovaný médii a podpořený zaujatou justicí. Podle izraelských médií by proces mohl trvat i tři roky.

Ani dnešní stání nepřináší žádný zásadní vývoj a bylo označováno za "technickou diskusi", uvedla agentura Reuters. Soudci nepožadovali, aby byl obžalovaný osobně přítomen a Netanjahu se podle všeho k soudu nedostavil.

Agentura AP dodává, že nové jednání stanovilo harmonogram dalšího pokračování procesu. Ten se kromě premiéra týká ještě tří dalších lidí - akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Obvinění vychází ze série skandálů, jejichž součástí byly údajně dary pro předsedu vlády od bohatých známých a různé protislužby mediálním magnátům výměnou za pozitivnější zobrazování Netanjahua a jeho rodiny.

Pokračování procesu přichází zároveň s vlnou protestů, které kritizují postup izraelské vlády v boji proti koronaviru. V Izraeli se šíření nákazy podařilo na jaře zmírnit, po uspěchaném a chaotickém uvolňování karanténních opatření ale země začala v červenci hlásit rekordní počty případů nákazy, píše AP. Vláda i při nepříznivém vývoji epidemie pokračovala v rušení restrikcí, nakonec ale proces pozastavila a dokonce přistoupila k novým omezením.

Podle Reuters se nyní v ulicích izraelských měst protestuje skoro každý den. V Tel Avivu se v sobotu shromáždily tisíce lidí, aby požadovaly efektivnější státní pomoc pro firmy zasažené koronavirovou krizí. Vláda sice na tento účel vyčlenila miliardy dolarů, ne všechny prostředky ale putovaly k těm, kteří podporu potřebují nejvíce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama