Počet obětí exploze v Bejrútu vzrostl, 300 tisíc lidí přišlo o domov

Počet obětí ničivé úterní exploze v Bejrútu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5000 zraněných. Desítky lidí se stále pohřešují. S odvoláním na sdělení libanonského ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AFP. Na cestě do Libanonu je nyní francouzský prezident Emmanuel Macron, setkat se tam má se svým protějškem Michelem Aúnem a dalšími lídry.

Exploze v libanonském Bejrútu
doporučujeme

"Dosud je na 137 mrtvých a více než 5000 zraněných," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví. Obrovské exploze podle úřadů způsobil požár v přístavním skladu, kde bylo uloženo asi 2750 tun dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. Mohutná tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra Marvána Abbúda ztratilo domov až 300.000 lidí.

zdroj: YouTube

Podle informací české diplomacie mezi oběťmi nejsou čeští občané. O život při explozi přišel francouzský architekt Jean-Marc Bonfils a dalších 24 jeho krajanů bylo zraněno, uvedla na twitteru francouzská ministryně kultury Roselyne Bachelotová.

Francouzský prezident Macron ráno odletěl do Bejrútu. Setká se se svým protějškem Aúnem a zamíří přímo do zničeného přístavu, píše AFP. Podle Elysejského paláce Macron zdůrazní, že Libanon, který se dlouhodobě také potýká s politickou a ekonomickou krizí, není sám a má podporu Francie. Cesta je také podle úřadu příležitostí hovořit o obnově Libanonu a poskytnout okamžitou pomoc.

Francie vyslala do Libanonu první várku humanitární pomoci ve středu. Z Marseille se vydalo letadlo s vybavením, lékaři, zdravotními sestrami a hasiči. Poté z Paříže odletěla další dvě letadla s příslušníky civilní obrany a několika tunami vybavení. Do Libanonu ve středu dorazila také skupina českých hasičů; jde o zhruba čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama