Írán podezírají z manipulace s čísly o koronaviru. Mrtvých je zřejmě mnohem víc

Írán patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené blízkovýchodní země. Investigativním novinářům se ale podařilo díky uniklým datům zjistit, že je situace možná mnohem vážnější, než by se na první pohled bývalo mohlo zdát, a že islámská republika nemá situaci tak úplně pod kontrolou.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Redaktoři perské investigativní služby webu britské BBC se dokonce nechali slyšet, že s koronavirem zemřelo v Íránu až trojnásobně více lidí, než uvádí tamní vláda. Podle uniklých informací podlehlo do 20. července symptomům onemocnění covid-19 až 42 000 Íránců ve srovnání s oficiálními statistikami íránského ministerstva zdravotnictví. Celkový počet nakažených zřejmě činí 451 024, což je dvojnásobně více než dosud prezentovaných 278 827.

Islámská republika, kterou epidemie v regionu Blízkého a Středního východu zasáhla snad nejhůř, navíc hlásí opětovný růst případů nákazy, což by mohlo predikovat příchozí druhou vlnu, s níž už se potýká například Izrael.

K samotnému prvnímu úmrtí s nákazou koronavirem mělo navíc dojít už 22. ledna, tedy měsíc předtím než byl hlášený první oficiálně potvrzený případ infekce. Že Írán neuvádí přesná čísla, upozorňovalo mnoho zahraničních pozorovatelů už dříve podobně jako v případě Číny.

Svá slova opírali o výrazné nesrovnalosti mezi národními a provincionálními statistikami, kterou íránské úřady odůvodňovaly možnými statistickými chybami. Že celkový počet nakažených koronavirem nemusí zcela vystihovat epidemiologickou situaci v dané zemi, je vzhledem k omezené kapacitě testů známo. Redakce BBC je ale vzhledem ke svým novým zjištěním, kdy se ukázalo, že íránská vláda má v ruce úplně jiná čísla, přesvědčená, že došlo k manipulaci statistik.

Odkud nová alternativní data pochází?

BBC poskytl alternativní čísla nejmenovaný zdroj. Zahrnuty jsou v nich i počty denně hospitalizovaných v celém Íránu, jakož i jejich jména, věk, pohlaví, symptomy, datum přijetí a délka pobytu v nemocnici, ale i kvalita poskytovaných zdravotních služeb. Dotyčný, který s redaktory spolupracoval, uvedl, že by byl rád, kdyby už celé to "politické divadlo" s epidemií konečně vzalo za své.

Zda se jedná o osobu zaměstnanou u íránského úřadu vlády, či nikoliv, není známo. Záhadou pak ale ovšem zůstává, jak by se k takovým statistikám, které měly být drženy v tajnosti, dostala. Dostupný seznam navíc jasně koresponduje s žijícími i zesnulými osobami, o nichž už BBC ví. 

Největší počet úmrtí s covidem-19 nebo jeho symptomy vykazuje íránská metropole Teherán. Jedná se o číslo 8120. Původní epicentrum nákazy, tedy nedaleké město Qom, vykazuje nejhorší bilanci, kdy s infekcí koronaviru zemřelo 1419 lidí, což znamená jeden zemřelý na 1000 obyvatel.

Za zmínku rovněž stojí, že v celém Íránu mělo podlehnout s nákazou covidem-19 celkem 1916 cizinců, což je výrazný nepoměr vzhledem k velkému počtu migrantů a uprchlíků ze sousedního Afghánistánu žijících ve špatných podmínkách. Velice pozoruhodné také je, že čísla z alternativních údajů celkového počtu nakažených a zemřelých přesně odpovídají oficiálním statistikám, od nichž se liší pouze v tom, že jsou mnohonásobně větší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie má první kavárnu, kam mohou zákazníci se psy

01.10.2020 07:48 Majitelé psů v Saúdské Arábii si už několik měsíců mohou dopřát šálek kávy ve společnosti svého…

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama