Írán podezírají z manipulace s čísly o koronaviru. Mrtvých je zřejmě mnohem víc

Írán patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené blízkovýchodní země. Investigativním novinářům se ale podařilo díky uniklým datům zjistit, že je situace možná mnohem vážnější, než by se na první pohled bývalo mohlo zdát, a že islámská republika nemá situaci tak úplně pod kontrolou.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Redaktoři perské investigativní služby webu britské BBC se dokonce nechali slyšet, že s koronavirem zemřelo v Íránu až trojnásobně více lidí, než uvádí tamní vláda. Podle uniklých informací podlehlo do 20. července symptomům onemocnění covid-19 až 42 000 Íránců ve srovnání s oficiálními statistikami íránského ministerstva zdravotnictví. Celkový počet nakažených zřejmě činí 451 024, což je dvojnásobně více než dosud prezentovaných 278 827.

Islámská republika, kterou epidemie v regionu Blízkého a Středního východu zasáhla snad nejhůř, navíc hlásí opětovný růst případů nákazy, což by mohlo predikovat příchozí druhou vlnu, s níž už se potýká například Izrael.

K samotnému prvnímu úmrtí s nákazou koronavirem mělo navíc dojít už 22. ledna, tedy měsíc předtím než byl hlášený první oficiálně potvrzený případ infekce. Že Írán neuvádí přesná čísla, upozorňovalo mnoho zahraničních pozorovatelů už dříve podobně jako v případě Číny.

Svá slova opírali o výrazné nesrovnalosti mezi národními a provincionálními statistikami, kterou íránské úřady odůvodňovaly možnými statistickými chybami. Že celkový počet nakažených koronavirem nemusí zcela vystihovat epidemiologickou situaci v dané zemi, je vzhledem k omezené kapacitě testů známo. Redakce BBC je ale vzhledem ke svým novým zjištěním, kdy se ukázalo, že íránská vláda má v ruce úplně jiná čísla, přesvědčená, že došlo k manipulaci statistik.

Odkud nová alternativní data pochází?

BBC poskytl alternativní čísla nejmenovaný zdroj. Zahrnuty jsou v nich i počty denně hospitalizovaných v celém Íránu, jakož i jejich jména, věk, pohlaví, symptomy, datum přijetí a délka pobytu v nemocnici, ale i kvalita poskytovaných zdravotních služeb. Dotyčný, který s redaktory spolupracoval, uvedl, že by byl rád, kdyby už celé to "politické divadlo" s epidemií konečně vzalo za své.

Zda se jedná o osobu zaměstnanou u íránského úřadu vlády, či nikoliv, není známo. Záhadou pak ale ovšem zůstává, jak by se k takovým statistikám, které měly být drženy v tajnosti, dostala. Dostupný seznam navíc jasně koresponduje s žijícími i zesnulými osobami, o nichž už BBC ví. 

Největší počet úmrtí s covidem-19 nebo jeho symptomy vykazuje íránská metropole Teherán. Jedná se o číslo 8120. Původní epicentrum nákazy, tedy nedaleké město Qom, vykazuje nejhorší bilanci, kdy s infekcí koronaviru zemřelo 1419 lidí, což znamená jeden zemřelý na 1000 obyvatel.

Za zmínku rovněž stojí, že v celém Íránu mělo podlehnout s nákazou covidem-19 celkem 1916 cizinců, což je výrazný nepoměr vzhledem k velkému počtu migrantů a uprchlíků ze sousedního Afghánistánu žijících ve špatných podmínkách. Velice pozoruhodné také je, že čísla z alternativních údajů celkového počtu nakažených a zemřelých přesně odpovídají oficiálním statistikám, od nichž se liší pouze v tom, že jsou mnohonásobně větší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama