Podle Rúháního se koronavirem mohlo nakazit až 25 milionů Íránců

Íránský prezident Hasan Rúhání ve svém dnešním televizním projevu prohlásil, že podle odhadů se koronavirem nakazilo již 25 milionů Íránců.

Hasan Rúhání
doporučujeme

Rúhání se při uvedení tohoto závratně vysokého čísla odvolal na nezveřejněnou studii íránského ministerstva zdravotnictví. Íránské úřady nevysvětlily, z jakých údajů studie vychází. Podle oficiálních statistik byl od začátku epidemie koronavirus v Íránu potvrzen u zhruba 270.000 lidí.

Íránský prezident v projevu rovněž varoval, že v nadcházejících měsících by se v 81milionovém Íránu mohlo nakazit dalších 30 až 35 milionů osob. Veřejnost Rúhání vyzval, aby brala pandemii vážně.

"Podle našich odhadů se virem dosud nakazilo 25 milionů Íránců a asi 14.000 zemřelo," řekl Rúhání podle agentury Reuters. "Ohroženo (nákazou) může být dalších 30 až 35 milionů lidí," dodal. Hospitalizováno s nemocí covid-19 bylo podle prezidenta více než 200.000 pacientů a ministerstvo zdravotnictví očekává, že se tento počet v příštích měsících zdvojnásobí.

Teheránské úřady v pátek rozhodly, že kvůli rychlému nárůstu počtu nových případů koronaviru v metropoli dočasně obnoví část opatření, která už v minulosti zrušily. Kromě jiného se ode dneška uzavřely kavárny, čajovny, zábavní parky, zoologické zahrady či kryté bazény.

Írán je nejhůře postiženou zemí na Blízkém východě. Počet lidí, u nichž byla odhalena nákaza koronavirem, dosáhl dnes podle oficiální statistiky 271.606. Nejméně 13.979 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Počet nových nákaz přitom zůstává stále vysoký. Za uplynulých 24 hodin přibylo 2166 případů infekce a 188 úmrtí.

První případy nákazy koronavirem Írán ohlásil v únoru, přičemž předtím úřady řadu dní popíraly, že se infekce do země dostala. Podle kritiků tím umožnily šíření viru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

13.08.2020 15:56 Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který…

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama