Řecko a Turecko zahájí kvůli napětí jednání, Rusko chystá cvičení

Řecko a Turecko souhlasily se zahájením rozhovorů, které mají vést k uvolnění nynějšího napětí ve východním Středomoří, vyvolaného sporem těchto dvou členských států NATO o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Uvedl to ve čtvrtek šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Řecko svůj souhlas s jednáním za současných podmínek popřelo, turecké průzkumy považuje za narušení své suverenity.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Po mém jednání s vedoucími představiteli Řecka a Turecka se tito dva spojenci dohodli na zahájení rozhovorů na úřednické úrovni v NATO, které mají vytvořit mechanismy pro snížení rizika vojenského konfliktu, možných incidentů a nešťastných událostí ve východním Středomoří," uvedl Stoltenberg.

Řecko svou účast na Stoltenbergem oznámených rozhovorech popřelo, uvedla s odvoláním na řecké vládní kruhy agentura DPA. Podle ní si Atény hodlají sednout s Ankarou za jednací stůl teprve tehdy, až se všechny turecké lodi stáhnou z řecké výlučné ekonomické zóny.

Napětí mezi Aténami a Ankarou se v posledních týdnech snažila zmírnit mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová či německý ministr zahraničí Heiko Maas. Minulý týden hovořil o deeskalaci napětí v regionu telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i Stoltenberg. Ve středu vyzval Řecko a Turecko ke vzájemnému dialogu také americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Erdogan byl ve středu opět vstřícnější k možnému jednání s Řeckem, zároveň ale znovu dodal, že Ankara se "nevzdá svých práv" v oblasti. "Můžeme se setkat a jednat tak, aby výsledek byl pro každého výhrou," řekl Erdogan ve středu na schůzi své strany podle agentury Reuters. "Můžeme si sednout ke stolu s kýmkoli s výjimkou jižního Kypru," dodal s odkazem na řeckou část rozděleného ostrova, v jehož severní části je Severokyperská turecká republika uznávaná pouze Ankarou.

Rusko by mělo podle AP uspořádat ve východním Středomoří dvě námořní cvičení - od 8. do 22. září a od 17. do 25. září. První z nich se má podle řeckých médií konat jižně od řeckého ostrůvku Kastellorizo, který leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka, a v místě, kde nyní operuje turecká loď Oruç Reis pro průzkum těžby. Druhé cvičení se má podle KeepTalkingGreece uskutečnit východně od Kypru, kde operuje turecká průzkumná loď Barbaros.

Severně od Kypru zahájilo 29. srpna vojenské cvičení Turecko, trvat má do 11. září. Minulý týden uspořádalo mezi Krétou a Kyprem několikadenní společné vojenské cvičení Řecko, Francie, Itálie a Kypr. Při dnešním rozhovoru se šéfkou německé vlády Erdogan podle své kanceláře uvedl, že podpora některých zemí Řecku je "sobecký a nespravedlivý postoj", který je nepřijatelný.

Není zcela jasné, proč Turecko coby člen Severoatlantické aliance ohlašuje cvičení jménem Ruska, obě země však v posledních letech výrazně posílily své vojenské, politické a hospodářské styky, připomíná AP. Přes varování Spojených států a dalších zemí pořídilo Turecko moderní ruský systém protivzdušné obrany S-400, obě země rovněž koordinují svou vojenskou přítomnost v Sýrii a spolupracují i na poli energetiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama