Policie použila v Bejrútu slzný plyn, 160 zraněných

V centru Bejrútu se poblíž parlamentu střetla libanonská policie s protivládními demonstranty, tisíce lidí rozháněla pomocí vodních děl, slzného plynu a gumových projektilů. Podle Červeného kříže utrpělo zranění přes 160 lidí, více než stovka z nich skončila v nemocnici. Prezident Michel Aún vyzval bezpečnostní složky, aby obnovily v metropoli klid. Ministr vnitra odsoudil demonstranty za to, že na policii zaútočili.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Libanon
doporučujeme

Podle agentury AP protestující házeli po policistech kameny, květináče, větve a dopravní značky, když se pokoušeli prolomit bezpečnostní bariéry kolem střežených vládních budov. Bezpečnostní složky uvedly, že vodní děla a slzný plyn použily kvůli "přímé a násilné" konfrontaci poblíž parlamentu. "Ti, kdo se uchýlili k výtržnostem, budou stíháni, zatčeni a pohnáni ke spravedlnosti," uvedla na twitteru policie.

Agentura Reuters rovněž napsala, že stanový tábor demonstrantů zachvátil požár, zatím se ale neví, co ho způsobilo. Policie odmítla tvrzení, že stany podpálili úmyslně její příslušníci.

Převážně nenásilné demonstrace probíhají v Libanonu od loňského října, kdy lidé vyšli do ulic na protest proti vládnoucí elitě, která přivedla zemi do nejhorší ekonomické krize za poslední desítky let. Koncem prosince se situace zklidnila po jmenování nového premiéra Hasana Dijába, tento týden ale lidé kvůli hospodářské krizi znovu demonstrovali nejen v Bejrútu, ale také v dalších městech. Aktivisté požadují, aby politické strany, které jsou teď u moci, okamžitě jmenovaly vládu odborníků.

Kromě 30 vážněji zraněných lidí, kteří byli převezeni do nemocnic, zdravotníci přímo na místě ošetřili dalších 45 osob s lehčími zraněními.

Libanon se potýká s hlubokou politickou krizí, která citelně zhoršila i hospodářskou situaci země. Měna ztratila 40 procent hodnoty a Libanon se potýká i se státním dluhem, který dosahuje až 150 procent hrubého domácího produktu (HDP). Polovině obyvatel hrozí podle Světové banky chudoba.

Loading...
Témata: libanon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v syrské krizi? Erdogan, Putin, Merkelová, Macron budou jednat o…

22.02.2020 18:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že 5. března bude o situaci v severosyrské…

Volby v Íránu: Zatím vedou konzervativci, reformátoři příliš neuspěli

22.02.2020 16:02 Aktualizováno V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s revolučními gardami. S…

Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému…

22.02.2020 12:02 Soud v Káhiře dnes osvobodil dva syny bývalého prezidenta Husního Mubaraka, kteří čelili obvinění z…

Covid-19 se stále šíří. Zamořené je jihokorejské město Tego, oběti viru…

21.02.2020 13:56 V Íránu dnes zemřeli další dva lidé nakažení novým typem koronaviru, nákaza tam má dohromady již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama