Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při svém dnešním setkání v Teheránu tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání a zástupe afghánského hnutí Tálibán Abdul Ghání Baradar. S odkazem na íránskou státní televizi o tom informovala agentura AP.

Afghanistán, ilustrační fotografie
doporučujeme

"USA svou strategií podporují krveprolévání a válčení mezi různými afghánskými skupinami," prohlásil Šamchání, podle nějž se snaží USA připsat trvající nestabilitu v Afghánistánu skupinám, které tam působí.

V USA tato tvrzení nikdo nekomentoval. Washington loni s Tálibánem uzavřel dohodu, která předpokládá stažení amerických vojáků z Afghánistánu za to, že Tálibán zajistí, aby jeho bojovníci a příslušníci dalších radikálních skupin neohrožovali USA.

Tálibán po uzavření dohody s USA začal jednat s afghánskou vládou a tyto rozhovory po přerušení pokračují v Kataru. Jejich smyslem je ukončit dlouhodobý konflikt, který ale dál pokračuje a z Afghánistánu přicházejí zprávy o novém násilí.

Baradar přijel do Íránu v čele delegace Tálibánu a kritizoval USA za porušení dohody z loňského února. V čem ji Spojené státy nedodržely, neupřesnil, napsala AP. "My Spojeným státům nevěříme a budeme bojovat proti jakékoli skupině najaté USA," řekl Baradar.

Írán považuje přítomnost amerických vojáků v sousedním Afghánistánu a také Iráku za vlastní ohrožení a požaduje jejich stažení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

07.03.2021 12:44 Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti…

Papež odsloužil mši v Iráku, setkal se i s vůdcem šíitských muslimů

06.03.2021 18:44 Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu…

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama