Polovina Izraelců podporuje anexi části Západního břehu, ukázal průzkum

Izraelskou anexi částí Západního břehu Jordánu podporuje zhruba polovina Izraelců. V otázce, zda by tak Izrael měl učinit i bez podpory Spojených států, jsou ale rozděleni. S odvoláním na dnes zveřejněný průzkum izraelského think tanku to napsala agentura Reuters.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Asi 25 procent dotazovaných v průzkumu Israel Democracy Institute uvedlo, že by si přáli, aby izraelská vláda označila židovské osady a Jordánské údolí na Západním břehu Jordánu za svrchované území Izraele i bez podpory nebližšího spojence, Washingtonu. Další čtvrtina ze 771 židovských a arabských Izraelců, kteří se zúčastnili průzkumu, uvedla, že schvaluje anexi pouze s podporou USA. Třicet procent dotazovaných bylo naprosto proti anexi a 20 procent se stále nerozhodlo.

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na mír mezi Izraelem a Palestinci počítá s tím, že by si Izrael ponechal většinu osad na Západním břehu Jordánu, tedy na území, se kterým Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

Palestinci Trumpův plán odmítli a jednání s Washingtonem bojkotují. Židovské osady na Západním břehu Jordánu Palestinci i mnoho dalších států považují za nelegální z pohledu mezinárodního práva. S tím ale nesouhlasí Izrael, který argumentuje bezpečnostní otázkou a biblickými vazbami na území.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že chce 1. července zahájit jednání kabinetu o rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady a Jordánské údolí. Podle agentury Reuters by takový krok v praxi znamenal anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Trumpův plán mezitím počítá s vytvořením palestinského státu, který by byl pod téměř naprostou bezpečnostní kontrolou Izraele. To ale palestinské vedení považuje za nepřípustné.

Izraelští vůdci židovských osad při úterním setkání s Netanjahuem vyjádřili obavy z toho, že anexe podle Trumpova plánu by znamenala vytvoření palestinského státu a zároveň by se některé osady na Západním břehu Jordánu mohly ocitnout v izolaci na Palestinci ovládaném území.

Izraelský politik a bezpečnostní expert vládní strany Likud Cachi Hanegbi v rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem vzápětí uvedl, že židovští osadníci se nemají čeho obávat, protože palestinský stát "nikdy nevznikne".

Izraelský ministr obrany Benny Ganc tento týden nařídil armádě, aby se začala připravovat na důsledky anexe kvůli očekávanému odporu Palestinců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy