Popravy, perzekuce, sekání končetin. V Afghánistánu panují obavy z návratu Tálibánu k moci

Popravy, svévolná perzekuce, neustálý strach... Po 19 letech od amerického vojenského zásahu, který svrhnul vládu hnutí Tálibán, se mnozí Afghánci obávají návratu těchto povstalců k moci, napsala agentura AFP. Členové Tálibánu vedou od poloviny září mírová jednání s afghánskou vládou v katarské metropoli Dauhá.

Afghanistán, ilustrační foto

Katájún Ahmadíová si vzpomíná, jak za vlády tohoto hnutí ležely na ulicích "uříznuté ruce a prsty". Tak Tálibán trestal podle radikálního výkladu práva šaría menší zločiny. Dívka, které je 26 let, si také vzpomíná, jak Tálibán nechal "vytrhnout nehty na nohou" jejímu sousedovi kvůli spolupráci s komunistickou vládou v 80. letech. Nebo také na to, jak jí matka nařídila, aby "schovala ve sklepě" panenku, když jim členové Tálibánu prohledávali dům. Za jejich vlády bylo totiž zakázané mít doma věci s lidskou podobou.

"Nemyslím si, že se změnili," vzdychá Ahmadíová, která pracuje na velvyslanectví a označuje období vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 za "zlý sen". "Mám obavy o svou budoucnost a o budoucnost mé dcery," dodává.

Spojené státy zahájily 7. října 2001 letecké útoky proti hnutí Tálibán, které obvinily z toho, že poskytuje útočiště teroristické organizaci Al-Káida. Ta spáchala atentáty z 11. září 2001.

Vojenský útok vedl k porážce tohoto hnutí v Afghánistánu a jeho bojovníci uprchli, aniž by se proti mezinárodní koalici snažili bojovat. Nikdy ale nepřestali na mezinárodní koalici útočit, což vedlo americkou administrativu v čele s prezidentem Donaldem Trumpem k podepsání dohody. V ní USA slibují stažení zahraničních sil z Afghánistánu výměnou za neurčité závazky Tálibánu.

Tálibán vede v Kataru obtížná jednání s afghánskou vládou. Povstalci, kteří nyní kontrolují zhruba polovinu země, mají při rozhovorech navrch.

Obyvatelé Afghánistánu se obávají, že se vrátí doby, kdy ženy podezřelé z nevěry byly popravovány a dívky nemohly chodit do školy. Práva a svobody žen byly obnoveny po roce 2001, a to hlavně ve větších městech.

"Veškerý pokrok, který jsme za posledních 19 let udělali, za vlády Tálibánu nebyl," říká 35letý badatel Farzád Farnúd, který pracuje v afghánském ústavu strategických studií a je manželem Katájún Ahmadíové. Jeho otec strávil během vlády Tálibánu pět let ve vězení. A viděl, jak se členové Tálibánu "s bičem a holemi v rukou" zmocnili hlavního města provincie Džauzdžán, odkud pochází.

Pamatuje si také na veřejné popravy, na kterých byla povinná účast. A vzpomíná, jak bojovníci Tálibánu zbarvili do černa obličeje dětí přistižených při hraní karet. To bylo tehdy zakázáno. "Členové Tálibánu se nikdy nezmění," vrtí hlavou.

"Nemáme problém s tím, aby se dívky či pracující ženy vzdělávaly, musí ale nosit hidžáb," říká bývalý člen povstaleckého hnutí Zijá Rahmán, který čtyři roky bojoval proti zahraničním vojákům a afghánské armádě. A dodává, že povstalci si přejí, aby byl "nastolen islámský systém". Opakuje také argument, že i současná afghánská ústava dává přednost islámu.

Válka v Afghánistánu stála Spojené státy přes bilion amerických dolarů (23.000 bilionů Kč - pozn. ČTK) a zahynulo v ní zhruba 2400 amerických vojáků. Na bojišti ale americké vítězství nikdy nebylo na dosah.

Povstalci ve svém prohlášení označili americkou vojenskou operaci z roku 2001 za "brutální invazi". Podle nich USA tehdy "arogantně" odmítly jejich výzvu nalézt diplomatické řešení. "Amerika a její spojenci by se vyhnuli potupě, válečným zločinům a významným ztrátám na majetku i životech," dodal Tálibán v prohlášení s tím, že nyní chce "inkluzivní, nezávislou, suverénní a islámskou" vládu nad Afghánistánem.

Jenže jednání mezi hnutím Tálibán a afghánskou vládou stále nenašla shodu nad žádným konkrétním tématem a mohla by se táhnout roky. Podle 38letého zaměstnance bezpečnostní agentury Džávida Rahmáního odchod americké armády ze země povede k tomu, že se Tálibán vrátí k moci. "Nejedná se o mírové rozhovory, ale o dohodu, jak předat příští vládu Tálibánu," tvrdí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje