Požár mešity u Ramalláhu: Palestinci obviňují židovské osadníky ze žhářství

Vandalové v noci založili požár v mešitě v palestinské vesnici Birá u Ramalláhu na palestinském Západním břehu Jordánu. Tamní starosta Azzám Ismáíl akci připsal obyvatelům nedaleké židovské osady.

Muslimové
doporučujeme

"Vesničany v noci překvapil oheň, který vzplál uvnitř mešity, a spěchali ho uhasit," řekl Ismáíl. Na budově se objevily nápisy "Země Izrael pro národ Izraele" a "Obléhat Araby, ne Židy".

Útok odsoudil palestinský premiér Muhammad Ištajja a označil jej za rasistický čin. "Za přibývající násilnosti páchané osadníky je odpovědný Izrael," dodal.

Izraelská policie ani armáda se k věci nevyjádřily. Člen izraelské vlády Amir Perec na twitteru napsal, že "zločince a štváče" je třeba pohnat k odpovědnosti. To, že za útokem stojí osadníci, ale nepotvrdil.

Podle palestinských zdrojů vzplála v mešitě umývárna, do níž útočníci oknem nastříkali hořlavou tekutinu.

Podle izraelských ochránců lidských práv krajně pravicoví osadníci v minulých měsících útoky na Palestince a jejich majetek stupňovali. V červnu podobně zaútočili ve vesnici Džammáín u Nábulusu - pachatelé tam zapálili automobily a nechali za sebou také graffiti.

Izraelská skupina Tag Meir, která bojuje proti rasismu, má informace, že od roku 2009 bylo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu napadeno a poškozeno 60 mešit, kostelů a klášterů. Jen málo pachatelů útoků na Palestince a jejich majetek bylo v posledních letech dopadeno.

Izrael Západní břeh Jordánu okupuje od roku 1967 a současná vláda chce až 30 procent tohoto území anektovat, ačkoli se počítalo s tím, že tam vznikne palestinský stát. Západní břeh je domovem tří milionů Palestinců a asi 400.000 osadníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jde o budoucnost Libanonu, řekl Macron na dárcovské konferenci

09.08.2020 15:58 Světové mocnosti mají povinnost podpořit Libanonce po mohutném výbuchu, který tento týden…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

V Libanonu rezignovala ministryně informací. Kráter po výbuchu je hluboký…

09.08.2020 12:04 Aktualizováno Svou rezignaci dnes oznámil první člen libanonské vlády, ministr informací Manal Abdal Samád.…

Mučení v Asadových věznicích: Zabili nás dvakrát, říkají rodiny obětí.…

09.08.2020 09:49 Některé syrské rodiny by raději znaly pravdu a mohly truchlit. Jiné se pravdu dozvěděly a tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama