Požár mešity u Ramalláhu: Palestinci obviňují židovské osadníky ze žhářství

Vandalové v noci založili požár v mešitě v palestinské vesnici Birá u Ramalláhu na palestinském Západním břehu Jordánu. Tamní starosta Azzám Ismáíl akci připsal obyvatelům nedaleké židovské osady.

Muslimové
doporučujeme

"Vesničany v noci překvapil oheň, který vzplál uvnitř mešity, a spěchali ho uhasit," řekl Ismáíl. Na budově se objevily nápisy "Země Izrael pro národ Izraele" a "Obléhat Araby, ne Židy".

Útok odsoudil palestinský premiér Muhammad Ištajja a označil jej za rasistický čin. "Za přibývající násilnosti páchané osadníky je odpovědný Izrael," dodal.

Izraelská policie ani armáda se k věci nevyjádřily. Člen izraelské vlády Amir Perec na twitteru napsal, že "zločince a štváče" je třeba pohnat k odpovědnosti. To, že za útokem stojí osadníci, ale nepotvrdil.

Podle palestinských zdrojů vzplála v mešitě umývárna, do níž útočníci oknem nastříkali hořlavou tekutinu.

Podle izraelských ochránců lidských práv krajně pravicoví osadníci v minulých měsících útoky na Palestince a jejich majetek stupňovali. V červnu podobně zaútočili ve vesnici Džammáín u Nábulusu - pachatelé tam zapálili automobily a nechali za sebou také graffiti.

Izraelská skupina Tag Meir, která bojuje proti rasismu, má informace, že od roku 2009 bylo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu napadeno a poškozeno 60 mešit, kostelů a klášterů. Jen málo pachatelů útoků na Palestince a jejich majetek bylo v posledních letech dopadeno.

Izrael Západní břeh Jordánu okupuje od roku 1967 a současná vláda chce až 30 procent tohoto území anektovat, ačkoli se počítalo s tím, že tam vznikne palestinský stát. Západní břeh je domovem tří milionů Palestinců a asi 400.000 osadníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama