Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v srpnu o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera, uvedla dnes agentura AP. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Afghánistán, Kábul

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina dnes požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek přiznal, že útok byl "tragický omyl" a že přišli o život nevinní civilisté, nikoli členové teroristické organizace Islámský stát (IS), jak Pentagon tvrdil dříve.

V době útoku vrcholila evakuace cizinců a jejich místních spojenců z Kábulu, který v srpnu ovládlo radikální hnutí Tálibán.

Členové místní buňky hnutí Islámský stát tři dny před útokem dronu na kábulském letišti při atentátu zabili 169 Afghánců a 13 amerických vojáků.

McKenzie v pátek řekl, že Spojené státy zvažují odškodné rodině mrtvých. Ahmadí se o omluvě dozvěděl od přátel v USA a dnes řekl, že to mrtvé zpět nepřivede. Ačkoli přiznání omylu přineslo úlevu, Ahmadí připomněl, že trvalo několik týdnů, než se rodině z USA někdo telefonicky ozval.

Pentagon dříve tvrdil, že cílem útoku byli atentátníci, kteří představovali hrozbu pro americké vojáky. Washington dokončil stažení vojsk z Afghánistánu 30. srpna.

Rodina bratrů Ahmadíů pracovala pro Američany a patří k těm, kdo se snaží získat víza a odejít z vlasti kvůli obavám ze msty Tálibánu. Zabitý bratr byl živitelem rodiny, k níž patří tři jeho bratři a jejich děti. "Teď nesu odpovědnost za rodinu já a nemám práci," řekl Ahmadí.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama