Při dalších náletech na Gazu zemřelo 42 lidí, terčem byl i šéf Hamásu

Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza dnes zemřelo nejméně 42 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Budova podle ní sloužila jako součást vojenské infrastruktury teroristické organizace.

Eurozpravy.cz

Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery.

Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Pravděpodobně se skrývá, stejně jako ostatní členové vedení Hamásu. Izraelské letectvo zaútočilo i na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám organizace, kterou Izrael, Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

Při pozdějším útoku, který byl nejkrvavější od začátku nynější izraelské operace, zemřelo podle palestinských úřadů nejméně 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 lidí utrpělo zranění.

Izraelská armáda k tomu uvedla, že při jejím dnešním útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo neúmyslné civilní oběti. Doplnila, že chce co nejvíce omezit civilní oběti, ale Hamás cíleně umisťuje svou vojenskou infrastrukturu pod domy civilistů, čímž je vystavuje nebezpečí.

Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

Agentura AP napsala, že Izrael zřejmě stupňuje útoky proti Hamásu, aby mu způsobil co největší škody. Mezinárodní vyjednávači se mezitím snaží dohodnout klid zbraní, útoky na šéfy Hamásu toto úsilí ale mohou mařit. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr, dnes se sešel s izraelským ministrem obrany Bennym Gancem. Ten Amrovi řekl, že Izrael "dělá vše pro to, aby zasahoval jen vojenské cíle a neubližoval civilistům, kdežto izraelští civilisté jsou terči nevybíravého útoku".

Kvůli krizi se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN. V úterý budou mimořádně jednat ministři zahraničí zemí EU.

V Izraeli v noci na dnešek dopadaly rakety vystřelené Hamásem v širší oblasti Tel Avivu i jinde. Za necelý týden Hamás a další militantní skupiny na izraelské území vystřelily 2900 raket, u 450 z nich se odpálení nezdařilo nebo rakety dopadly ještě v Pásmu Gazy. Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil 1150 raket, uvedla izraelská armáda.

Jihovýchodně od Nazaretu izraelští policisté zadrželi dva Jordánce, kteří u sebe měli nože. Jsou podezřelí, že v noci na dnešek přešli jordánsko-izraelskou hranici a snažili se dostat do Jeruzaléma. Později izraelská policie informovala o útoku autem na izraelské bezpečnostní složky ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Zranění utrpělo sedm policistů, řidiče zastřelili.

Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Zemřelo nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy, včetně 55 dětí, zraněných je přes 1230, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na izraelské straně je obětí na životě deset.

Boje začaly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

V sobotu izraelské letectvo zničilo výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Lidem se z domu podařilo odejít. Podle izraelské armády ho využívalo vojenské zpravodajské křídlo Hamásu.

Egypt o den dříve otevřel hraniční přechod s Gazou

Egypt dnes otevřel přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Stalo se tak o den dříve, než bylo původně v plánu. Cílem otevření je umožnit průchod studentů, lidí vyžadujících lékařskou péči a dalších osob z humanitárních důvodů. S odvoláním na dva zdroje o tom napsala agentura Reuters.

Přechod byl uzavřen v době muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán. Původně se měl otevřít až v pondělí.

Izraelské nálety si podle ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy v této palestinské enklávě ovládané islamistickým hnutím Hamás jen za dnešek vyžádaly životy 33 Palestinců včetně 13 dětí. Bilance obětí bezmála týden trvajících bojů tak v Pásmu Gazy podle místních úřadů vystoupila na 181 včetně 52 dětí. Izrael na své straně eviduje deset mrtvých včetně dvou dětí.

Egypt dosud do Pásma Gazy podle zdravotnického zdroje agentury Reuters vyslal 16 sanitek, aby vyzvedly osoby zraněné při bombardování a převezly je do egyptských nemocnic. Podle téhož zdroje dnes ráno do Egypta z Pásma Gazy přijel autobus s 95 lidmi.

Témata: EZ

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje