Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně tohoto amerického, zasáhla obytný dům a zranila dítě. Podle agentury AP to dnes oznámila irácká armáda.

Raketový útok na Irák
doporučujeme

Nejmenovaní iráčtí činitelé uvedli, že ambasáda nově disponuje systémem protiraketové obrany C-RAM, který byl v sobotu večer v provozu a mohl se pokusit raketový útok odrazit. Nedávná série raketových útoků zasáhla oblast v blízkosti americké ambasády a byla namířena také na irácké základny využívané americkými vojáky.

Nejnovější útok se stal v sobotu. Raketa byla odpálena z jiné části Bagdádu a dopadla u domu v blízkosti místní televizní stanice, uvedla v prohlášení armáda. Při útoku byl dům poškozen a zranění hlavy utrpělo jedno dítě, doplnila.

Irácké bezpečnostní složky zároveň oznámily, že zmařily další útok severně od Bagdádu, který byl namířen na základnu Tádží, na níž slouží členové koalice, jež působí v Iráku v rámci boje proti islámským radikálům. V březnu při útoku na tuto základnu přišli o život tři členové koalice, Britka a dva Američané.

Americko-irácké vztahy jsou poznamenány lednovou operací americké armády, při níž přišel v Bagdádu o život íránský generál Kásem Solejmání a velitel proíránských iráckých milic. Jejich členové tehdy pohrozili odvetou, irácký parlament požadoval stažení amerických vojáků.

V současné době vedou obě země dialog o budoucích vztazích a USA počítají s redukcí svého kontingentu v Iráku. Loni v této blízkovýchodní zemi působilo 5200 Američanů.

Spojené státy zároveň kritizují bagdádskou vládu za neschopnost zakročit proti Íránem podporovaným milicím, které Washington z útoků viní. Irácký premiér Mustafa Kázimí se zavázal, že bude chránit americká zařízení před útoky, uvedli američtí činitelé.

Minulý týden irácké bezpečnostní složky provedly zátah na velitelství proíránských šíitských milicí Katáib Hizballáh, při němž zadržely 14 mužů podezřelých z páchání raketových útoků na zelenou zónu. Třináct zatčených ale bylo později propuštěno, jeden zůstává ve vazbě.

Témata: Irák | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí exploze v Bejrútu vzrostl, 300 tisíc lidí přišlo o domov. Na…

06.08.2020 11:06 Počet obětí ničivé úterní exploze v Bejrútu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5000…

Čeští hasiči v Bejrútu se poprvé od příletu chystají do akce

06.08.2020 09:21 Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama