Při útocích v Afghánistánu zemřelo nejméně pět lidí

V Afghánistánu dnes zemřelo při teroristických útocích přinejmenším pět lidí. K atentátům se nikdo nepřihlásil, mezi podezřelými jsou teroristé z organizace Islámský stát či povstalecké hnutí Tálibán, píše agentura AP. S Tálibánem vede afghánská vláda rozhovory o budoucím uspořádáním země, jednání jsou ale pozastavena alespoň do začátku příštího měsíce.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Ve východní provincii Ghazní byli zastřeleni dva zaměstnanci místního daňového úřadu. Jednoho příslušníka bezpečnostních sil zabila bomba v provincii Chóst. Další příslušník zahynul při střetu s povstalci v západní provincii Faráh. Podle mluvčího tamní policie povstalci z hnutí Tálibán zaútočili na jednu ze stanic. Bezpečnostní síly při útoku údajně zabily čtyři povstalce a dalších osm jich bylo zraněno.

Jednoho mrtvého a 13 zraněných si vyžádal také bombový útok na pracovníky afghánského statistického úřadu v Kábulu. Při průjezdu jejich vozidla vybuchla bomba schovaná v jízdním kole.

Po dohodě s USA z letošního února Tálibán sice zastavil útoky na americké a zahraniční vojáky, ale i nadále pokračuje v bojích s afghánskými bezpečnostními silami.

Ve své aktivitě pokračuje také organizace Islámský stát, která se přihlásila například k útoku na kábulskou univerzitu z počátku listopadu, kdy zahynulo nejméně 35 lidí. Organizace čelí vedle vládní represe také útokům ze strany hnutí Tálibán, které se v dohodě s USA zavázalo k boji proti skupinám, jež chtějí napadat Spojené státy a jejich spojence.

Hnutí Tálibán vede od září v Kataru jednání s afghánskou vládou o budoucím uspořádání země. V prosinci vyjednavači podepsali dohodu o pravidlech jednání, která byla posléze pozastavena přinejmenším do začátku ledna. Rozhovory by se v další fázi měly zaměřit na konkrétní otázky budoucího uspořádání Afghánistánu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama