Islámský stát zaútočil v centrální Sýrii. 15 mrtvých včetně vojáků a malé dívky

Nejméně 15 lidí, z nichž většinu tvořili vojáci, přišlo v neděli o život při útoku bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) v centrální Sýrii. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a válku v Sýrii monitoruje prostřednictvím svých kontaktů na místě, o tom napsala agentura AFP.

Bojovníci Islámského státu
doporučujeme

Terčem útoku byl autobus a několik aut v severní části provincie Hamá, na silnici spojující severosyrskou Rakku s hlavním městem Damaškem, uvedla SOHR. V autobusu byli podle šéfa SOHR Ramího Abdar Rahmána vojáci a pravděpodobně několik jejich příbuzných. Namířeno měli domů. O život přišlo osm syrských vojáků, čtyři bojovníci provládních skupin a tři civilisté. Dalších 15 lidí bylo zraněno. Původně SOHR informovala o devíti mrtvých včetně sedmi vojáků. Organizace útok přičetla Islámskému státu, který se ale k činu však dosud nepřihlásil.

Syrská tisková agentura SANA napsala, že při teroristickém útoku přišlo o život devět civilistů včetně 13leté dívky. Místní činitelé uvedli, že terčem útoku byly také cisterny s palivem, ale neposkytli bližší podrobnosti. Syrská státní média o vojenských obětech informují jen zřídka.

Jedná se o druhý útok na autobusy jedoucími mezi vládou kontrolovanými oblastmi v rozmezí jednoho týdne. K obdobnému přepadení, při němž ve středu přišlo v provincii Dajr az-Zaur o život 39 syrských vojáků, se IS přihlásil.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, opustilo své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. O tři roky později přišli prakticky o veškerá území. Část se jich ale podle AP stáhla do pouště a zemědělských oblastí ve východní a jižní Sýrii, kde jsou stále aktivní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama