Přichází další vlna koronaviru, naznačují experti. Izrael a Palestina opět zpřísnily opatření

Izraelské a palestinské úřady opět zavedly některá protikoronavirová opatření poté, co počet nakažených v regionu stoupl, což podle expertů může značit nástup obávané druhé vlny infekce. Uzávěry jsou však lokální a vzhledem k ekonomickým dopadům je nepravděpodobné, že by opět platily pro celý Izrael, píše agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Omezení pohybu dnes vešlo v platnost v jednom městečku v centrálním Izraeli a několika čtvrtích města Tiberias, kde je počet nově infikovaných obzvlášť vysoký. Palestinská samospráva zavedla omezení pohybu také v Hebronu na Západním břehu Jordánu.

Izrael byl mezi prvními státy, které zavedly protikoronavirová opatření a uzavřely své hranice. Palestinci je vzápětí následovali.

Protikoronavirové tažení si vybralo velkou ekonomickou daň, avšak zafungovalo. Prvotní denní nárůsty nemocných, které se pohybovaly ve stovkách, klesly až na jednociferná čísla. Izrael podle statistiky listu Haarec dosud eviduje 308 úmrtí s koronavirem, což je výrazně méně než v mnoha jiných vyspělých zemích, zatímco na palestinských územích zemřeli tři lidé.

Restrikce byly od té doby postupně rozvolňovány ve snaze oživit ekonomiku, avšak souběžně začaly narůstat i počty nově nakažených. V úterý Izrael zaznamenal 428 nových případů koronaviru. Palestinské úřady mezitím odhalily dalších 179, což je dosud nejvíce.

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že očekává zpřísnění protikoronavirových opatření i v dalších izraelských komunitách, a vyzval Izraelce, aby dodržovali pokyny o bezpečných rozestupech. Od pondělí může izraelská policie také udělovat pokuty ve výši 500 šekelů (3450 Kč) za nenošení roušky na veřejnosti.

Je však nepravděpodobné, že by Izrael kvůli současnému nárůstu infikovaných přistoupil k úplné uzávěře, během níž markantně vzrostla nezaměstnanost. Stimulační plán ve výši 1000 miliard šekelů, už nyní tlačí izraelský rozpočtový deficit za rok 2020 na odhadovaných 11 procent hrubého domácího produktu. Podle studie banky Hapoalim, která je největším věřitelem v zemi, jsou současné rezervy nízké, což omezuje možnosti politiků. "Současný stav ztěžuje opětovné zavedení uzávěry, " uvádí zpráva.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Írán zavedl povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

05.07.2020 14:07 V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového…

Anexe Západního břehu Jordánu může zruinovat desetiletí snah, obává se…

05.07.2020 00:01 NÁZOR - Izraelská vláda může brzy začít podnikat kroky k jednostranné anexi Západního břehu Jordánu…

V jaderné elektrárně v íránském Ahvázu vypukl požár

04.07.2020 18:20 V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu dnes vypukl požár. Informovala o tom polooficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy