NÁZOR: Prodělání covidu chrání, výjimky z očkování jsou ale nepraktické, tvrdí vědkyně

Izrael byl napřed před zbytkem světa, pokud jde o očkování proti covidu-19, tudíž není překvapivé, že data z této země vyvolávají velký zájem, konstatuje Charlotte Thálinová v komentáři pro server The Conversation. Imunoložka ze švédského Institutu Karolinska dodává, že situace v Izraeli poskytuje náhled do budoucnosti pandemie.

Covid-19, ilustrační foto

Trvalejší imunita než se čekalo

Platí to i o zatím nerecenzované studii výzkumníků pojišťovny Makabi šerutej bri'ut, která naznačuje, že lidé s prodělaným covidem-19 mají lepší ochranu proti reinfekci variantou delta než očkovaní jedinci, poukazuje imunoložka. Kritizuje, že podle některých hlasů jde o důkaz, že je lepší chytit nemoc než se nechat očkovat.

Možnost, že nákaza koronavirem poskytuje trvalejší imunitu než očkování, ovšem není přitažená za vlasy, přiznává odbornice. Vysvětluje, že nákaza vystavuje imunitní systém mnoha virovým proteinům, zatímco běžně používané vakcíny vnáší jediný antigen, spike protein, což vede k cílenější, ale také omezenější imunitní reakci při setkání s virem.

"Ačkoliv lidé, kteří měli covid, se mohou opětovně nakazit, přirozeně získaná imunita se během času vyvíjí a protilátky jsou zjistitelné déle, než se zprvu očekávalo," píše Thálinová. Nové důkazy podle ní naznačují, že imunita po prodělání závažného i lehkého covidu chrání proti symptomatické i asymptomatické reinfekci.

Krom nebezpečného vyvozování závěrů ze studie, kterou zatím neposoudili jiní vědci, je klíčové zasadit zjištění do správného kontextu, zdůrazňuje imunoložka. Upozorňuje, že studie sice zaměřuje pozornost na potenciál přirozeně získané imunity, nebere ale v potaz rizika plynoucí ze získání takové ochrany.

Studie také nikterak nezpochybňuje vakcínou navozenou imunitu, zdůrazňuje autorka komentáře. Konstatuje, že přínos očkování není ve studii zahrnut, jelikož do srovnání nebyli zahrnuti neočkovaní a poměr plně očkovaných osob, které po nákaze koronavirem skončili v nemocnici - 8 na 16 tisíc -, je nesrovnatelně nižší než u neočkovaných, kteří nemoc neprodělali.    

Jedním z důvodů, proč se lidé odmítají očkovat, může být myšlenka, že čekání na zisk přirozené imunity skrze nákazu představuje alternativu, soudí Thálinová. Varuje, že získání takové ochrany může přijít draho.

Krom rizika závažného průběhu či smrti několik nedávných studií ukázalo, že jinak poměrně zdravé lidi, kteří se z covidu zotavili, mohou trápit dlouhodobé závažné zdravotní problémy, například zánět srdečního svalu, krevní sraženiny a mrtvice, přičemž toto riziko je větší než při očkování, uvádí vědkyně. Deklaruje, že nejpodrobnější studie v americké historii ukázala, že vakcíny proti covidu-19 jsou bezpečné a účinné.

Za situace, kdy celosvětově roste počet nákaz a úmrtí díky variantě delta, je čekání na nákazu a s ním spojená dlouhodobá zdravotní rizika a možnost závažného průběhu či smrti cílem získat imunitu vůči té samé infekci zbytečné a nebezpečné, podotýká imunoložka.

Kolektivní imunita

"Izraelský preprint však vnáší světlo do stále většího chápaní síly imunity vytvoření podáním vakcíny po prodělání covidu - takzvané hybridní imunity," pokračuje expertka. Zmiňuje závěry několika studií, že v takovém případě dochází u jedince k podstatnému nárůstu protilátek i T-lymfocytů.  

Zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazuje, že lidé vyléčení z covidu, kteří se následně nechali očkovat, mají oproti neočkovaným jedincům s prodělaným covidem o polovinu nižší riziko opětovné nákazy, poukazuje imunoložka. Proto je podle ní přínosem očkovat se i po prodělání nemoci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Účinné vybuzení imunity po kombinaci prodělání infekce a první očkovací dávky podle odbornice nicméně vznáší otázku, zda by lidem po prodělání covidu nestačila pouze jediná dávka. Jak autorka komentáře přiznává, několik studií zjistilo, že lidé s prodělaným covidem mají po první dávce vakcíny od Pfizeru či AstraZeneca vyšší imunitní reakci než osoby, které nemoc neprodělaly, ale dostaly dávky dvě.

V některých zemích, například ve Francii, Itálii a Německu, je tak nově lidem po prodělaném covidu doporučována pouze jedna očkovací dávka, uvádí Thálinová. Přiznává, že Izrael dokonce začal uznávat prodělání nemoci jako doklad o imunitě i bez následného očkování.

Vědkyně připouští, že vakcíny, jež jsou nadále dodávány v omezeném počtu, by měly směřovat především k jedincům, kteří covid neprodělali. Varuje však, že výjimky z očkovacího schématu a jeho personalizace mohou být v pandemii logisticky zrádné, protože vyšetření na protilátky je časově náročné a drahé, tudíž identifikace těch, kteří covid prodělali, přináší praktickou komplikaci. "Takové výjimky mohou spíše zpomalit očkování, než aby jej urychlily," píše Thálinová.

Bezprecedentně rozsáhlé snahy dozvědět se víc o imunitní odpovědi na prodělání covidu a očkování v praktickém životě je třeba kriticky posoudit s dalšími spojenými skutečnostmi, nabádá autorka komentáře. Zdůrazňuje, že pandemie zdaleka neskončila a riziko plynoucí z nákazy koronavirem je nesporné. Prioritou by tak mělo být zpomalení přenosu a proočkování těch, kteří vakcínu zatím nedostali a potřebují ji nejvíc, apeluje imunoložka. Odkládání vakcinace a čekání na nákazu ve snaze získat přirozenou imunitu podle ní nedává smysl.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama