Džihádista Atta byl "tikající bomba", Netanjahu ho chtěl zabít už v září

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chtěl, aby armáda zabila vysoce postaveného představitele militantní skupiny Islámský džihád Bahá abú Attu již v září poté, co musel během předvolebního projevu v Ašdodu kvůli raketám odpáleným z Pásma Gazy urychleně opustit podium a skrýt se na bezpečném místě. Informovala o tom dnes izraelská média.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Atta byl zabit při cíleném izraelském náletu v úterý brzy ráno. Islámský džihád se následně zavázal, že ho pomstí, a odpálil od té doby na Izrael více než 200 raket. Většinu z nich zlikvidoval izraelský systém protiraketové obrany. Zároveň Izrael od úterý v Gaze zabil 18 Palestinců. Armáda uvedla, že cílila na skupiny, které odpalovaly rakety.

Dvě rakety byly 10. září odpáleny z Gazy na Ašdod a nedaleký Aškelon, což spustilo výstražné sirény a přinutilo Netanjahua přerušit předvolební projev, který byl vysílán živě v televizi. Premiér tehdy řekl divákům, aby prostor opustili, a ochranka ho pak odvedla na bezpečné místo. Později se Netanjahu na podium vrátil a projev dokončil. Za útokem tehdy stál Atta, uvedla izraelská média.

Rakety sice sestřelil izraelský systém protiraketové obrany Železná kupole, dramatické záběry premiéra, který je odváděn do bezpečí, byly ale vnímány jako úspěch Islámského džihádu. Netanjahu po incidentu zuřil a okamžitě požádal bezpečnostní činitele, aby schválili zabití Atty, uvedly v úterý dva izraelské televizní kanály.

Armádní velitelé a izraelská kontrarozvědka Šin bet k požadavku měli výhrady. Okamžité zahájení vojenské operace podle nich mohlo mít za důsledek mnoho mrtvých palestinských civilistů a představovalo by riziko, že propukne válka před parlamentními volbami 17. září. Operace byla proto odložena.

Armáda se následně začala na zabití Atty připravovat, generální prokurátor Avichaj Mandelblit ale uvedl, že operaci bude muset schválit bezpečnostní kabinet. Ministři pak plán opakovaně projednávali a nakonec jej jednomyslně schválili 3. listopadu, uvedla izraelská média. Od té chvíle armáda čekala na vhodnou chvíli k zásahu, aby co nejvíce omezila ztráty na životech mezi civilisty.

Kanál 13 uvedl, že cílené zabití Atty bylo provedeno před svítáním v úterý ráno. Izraelská stíhačka odpálila jedinou střelu, která prorazila okno Attovy ložnice, kde spal vedle své manželky. Při zásahu oba zemřeli.

Atta měl kromě útoků při volební kampani údajně také na svědomí raketové útoky na Izrael spáchané v srpnu a květnu. Členem Islámského džihádu byl od 90. let a stal se jedním z hlavních velitelů teroristické organizace. Izrael se ho pokusil zabít již v roce 2012 a poté během války v Gaze v roce 2014, kdy mu vybombardoval dům.

Netanjahu v úterý označil Attu za "tikající časovanou bombu" .

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama