Protest proti Netanjahuovi rozehnán vodními děly, účastníci mluví o "policejní krutosti"

Izraelská policie vodními děly v noci na dnešek rozehnala protivládní demonstraci v Jeruzalémě a zatkla 55 jejích účastníků. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Podle něj jde o největší počet zadržených na manifestacích, které se tento měsíc konají v Jeruzalémě. Jejich účastníci požadují rezignaci premiéra Benjamina Netanjahua.

Protest proti Netanjahuovi
doporučujeme

Čtvrtečního protestu se podle místních médií účastnily asi 4000 lidí. Kromě odpůrců premiéra přišli před Netanjahuovu rezidenci i jeho příznivci. Policie se snažila oba tábory oddělit zábranami, i tak ale mezi nimi došlo k potyčkám.

Kolem půlnoci už většina účastníků protestu odešla, několik stovek jich ale na místě dál zůstávalo. Policie je vyzvala k odchodu a označila pokračování demonstrace za nepovolené, uvedl The Times of Israel. Někteří demonstranti výzvu uposlechli, jiní ale vytrvali. Poté policie použila vodní děla, aby manifestanty rozehnala.

Podle některých svědků, které citoval místní deník a agentura AP, vodní děla mířila i na lidi, kteří z místa odcházeli. "Stříkali na nás vodními děly, když jsme šli domů, jak nám řekli. Odejít jsme ale nemohli, protože nás zároveň blokovali," uvedl jedenadvacetiletý Emanuel. Další účastník protestu řekl, že byl šokován "krutostí" zásahu. "Viděl jsme tři nebo čtyři lidi, které vodní proud srazil na zem a pak byli zavaleni davem," uvedl.

zdroj: YouTube

Policie zásah hájí. "Někteří účastníci legitimního protestu se sami rozešli, jiní tam ale zůstávali. Policie jim několikrát oznámila, že demonstrace skončila a vyzvala je, aby odešli. Policie pak byla nucena zasáhnout, aby je rozehnala a obnovila veřejný pořádek," uvádí prohlášení policie.

Protivládní demonstrace se v Jeruzalémě chystají i v dalších dnech. "Budeme se vracet znova a znova. Řekli jsme policii, že nás v sobotu nebude jen 5000, bude nás 10.000," citoval deník The Times of Israel jednoho z demonstrantů.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u 57.982 lidí, z toho téměř polovina se už uzdravila a 442 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Protestujícím vadí i to, že vláda v rámci boje proti koronaviru vydává někdy rozporuplné pokyny. Proti ekonomické politice vlády v době pandemie protestují lidé i v Tel Avivu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama