Protesty se šíří: Iráčané blokují druhý největší přístav v Perském zálivu

Irácké protivládní protesty dnes pokračovaly v přístavu u jihoirácké Basry. Lidé zablokovali vjezd do obchodního přístavu Chúr az-Zubajr, což může ovlivnit přepravu kondenzátů zemního plynu. S odvoláním na přístavní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Iráčané zahájili protesty na začátku října a požadují odstoupení politiků, které viní z korupce.

Chúr az-Zubajr je druhý největší přístav v Perském zálivu, píše Reuters. V Basře funguje šest přístavů a některé z nich jsou určeny pro přepravu specifického zboží.

#Iraq ??: tires being burned in #Basra to block the road pic.twitter.com/v3wEcO4M5L

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) November 17, 2019

Chúr az-Zubajr se používá pro export kondenzátů zemního plynu a import stavebního materiálu i potravin. Zatím není jasné, zda dnešní blokáda export ovlivní.

Dějištěm protestů jsou od října kromě Bagdádu města jižně od metropole. Demonstranti často blokují nejen silnice, ale také průmyslové objekty včetně rafinérií. Poukazují na vysokou míru nezaměstnanosti a nefungující služby v zemi, která je jedním z největších vývozců ropy.

Od začátku protestů přišlo o život přes 300 lidí. Vláda sice navrhla reformy, ale Iráčané je nepovažují za dostatečné a požadují výměnu politiků.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Perský záliv

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 28 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy