Protesty v Iráku jsou krvavé. Další mrtví, policie uvolnila blokádu strategického přístavu

V Bagdádu dnes pokračovaly protivládní protesty a policisté při nich tři lidi zabili a 25 zranili. Demonstrace trvají od října a provází je násilí. Ve čtvrtek přišlo o život podle nové bilance deset lidí. Informovala o tom agentura AP. Dnes se policii po několikadenní blokádě demonstrantů podařilo otevřít vjezd do hlavního iráckého přístavu Umm Kasr.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Irák
doporučujeme

Od počátku října, kdy protivládní demonstrace v Iráku začaly, při nich zemřelo přes 300 lidí.

Ve čtvrtek bezpečnostní složky proti demonstrantům na bagdádském mostě Sinak, který vede k takzvané Zelené zóně, kde sídlí irácká vláda, použily dýmovnice. V uplynulých dnech demonstranti zablokovali části tří bagdádských mostů, které vedou ke čtvrti s vládními budovami. Policisté se na mostech s nespokojenci opakovaně střetli. Agentura AP s odkazem na nejmenované oficiální zdroje uvedla, že kromě osmi mrtvých bylo ve čtvrtek při protestech zraněno nejméně 90 lidí.

zdroj: YouTube

Demonstranti v centru hlavního města přebývají ve stanech a protestují denně. AP napsala, že dnes jednoho z účastníků zabila ostrá střelba a další dva zemřeli po zásahu slzným plynem. Lidé dnes také pálili íránskou vlajku, protože v Teheránu spatřují tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinově šíitský Irák se po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 začal orientovat na Írán. Nové blokády silnic jsou dnes hlášeny z oblastí jižně od metropole, z měst Hilla, Násiríja. Nadžaf, Karbalá a Díváníja. "Jsme odhodláni se dále mobilizovat, dokud vláda neodstoupí a nerozpustí se parlament," řekl jeden z účastníků protestu v Kútu.

Vláda už oznámila, že připravuje sociální reformy i změnu ústavy, ale demonstrantům to nestačí. Přejí si ústavu novou stejně jako nové politické vedení.

Protestující požadují odstoupení politiků, které viní z korupce a špatné ekonomické situace v zemi. Ačkoli je Irák významný vývozce ropy, jeho občané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a vadí jim také špatné služby. Bezpečnostní složky při protestech opakovaně použily ostrou munici, gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty.

Protesty se kromě Bagdádu odehrávají i u průmyslových objektů jižně od metropole. Lidé blokují rafinérie i přístavy. Jedním z nich byl také Umm Kasr, který dnes policisté znovu otevřeli, když demonstranty přinutili odejít. Zablokován byl od pondělka, zaměstnanci dnes mohli znovu přijít do práce, provoz ale zatím obnoven nebyl, napsala agentura Reuters.

Umm Kasr byl zablokován poprvé od 29. října do 9. listopadu a po třídenním přerušení blokáda začala znovu. Přijímá zásilky obilí, oleje i cukru, což jsou pro Irák, silně závislý na dovozu potravin, základní komodity. První blokáda znamenala podle vládního mluvčího pro zemi ztráty v hodnotě šesti miliard dolarů (138 miliard korun).

Vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání u příležitosti dnešních svátečních modliteb vyzval politiky, aby urychleně přijali nový volení zákon a ukončili tak nepokoje. Sistáního zástupce řekl ajatolláhovým jménem při dnešní modlitbě v Karbale, že je třeba urychlit prosazení volebního zákona a zákona o volební komisi, aby se země mohla dostat z nynější závažné krize. Sistání se většinou vyjadřuje v době politických potíží a jeho slovo má mezi iráckými šíity velkou váhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama