Protesty v Íránu jsou krvavé. Útočníci používají nože k zabíjení

Účastníci nepokojů, jež v Íránu vyvolalo zdražení benzinu, nožem zabili tři příslušníky bezpečnostních sil. V noci na dnešek o tom informovala íránská tisková agentura Fars. Jeden mrtvý byl člen revolučních gard, zbylí dva patřili k dobrovolným islámským oddílům.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Demonstrace v Íránu
doporučujeme

Íránci vyšli do ulic v pátek, kdy vláda ohlásila zdražení benzinu o 50 procent. Írán dosud pohonné hmoty štědře dotoval, ale od loňska se potýká s důsledky obnovených amerických sankcí.

Od začátku protestů podle oficiální bilance přišlo o život pět lidí, avšak, jak píše agentura AFP, íránské sdělovací prostředky neposkytují dostatek podrobností k okolnostem incidentů.

"Účastníci nepokojů noži zabili tři muže, které obklíčili a přepadli západně od Teheránu," napsala o zatím posledním incidentu Fars. Dvěma členům dobrovolných islámských oddílů - basídžů - bylo podle jejích informací 22 a 33 let, člen revolučních gard byl čerstvý otec druhého dítěte.

S násilím byly spojeny protesty v provincii Isfahán v centru Íránu. Do pondělka tam lidé poškodili sedm desítek bank a zapálili na 30 autobusů, píše Fars. Napadli také několik vládních úřadů a základny basídžů. V provincii Alborz u hlavního města policie zatkla 150 lidí, o nichž média tvrdí, že byli vůdci gangů. Při výslechu podle Fars řekli, že dostali peníze od cizinců na to, aby plenili a zapalovali veřejný majetek.

Íránci se scházejí k protestům ve stovce míst a nejvíc násilností se odehrálo v Chúzestánu, Teheránu, Kermánu a Fársu. V celé zemi bylo zatčeno na 1000 lidí a vyrabováno 100 bank a přes 50 velkých obchodů. Úřady se snaží zamezit lidem organizovat se ke shromážděním prostřednictvím sociálních sítí a omezily přístup k internetu.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Krvavé protesty v Bagdádu: 15 lidí utrpělo bodná zranění

05.12.2019 17:26 Při protivládních protestech v Iráku dnes utrpělo nejméně 15 lidí bodná zranění. Násilí propuklo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama