Protesty v Libanonu propukly naplno. Lidé vyšli do ulic, chtějí pád celé vlády

Libanon zpřísnil bezpečnostní opatření v metropoli Bejrútu, aby zabránil dalšímu blokování hlavních ulic. Lidé, kteří pět dní protestovali proti vládě, se podle médií chystají v protivládních akcích pokračovat, i když kabinet v pondělí ohlásil zásadní ekonomické reformy.

Přidejte svůj názor

Libanon
doporučujeme

Podle stanice Al-Džazíra je vidět množství příslušníků bezpečnostních sil, lidé ale chtějí udržet tlak a přinutit vládu k rezignaci. Vládní poradce, jehož dnes citovala agentura Reuters, nevyloučil výměnu některých ministrů.

Demonstranti chtějí zůstat v ulicích, vyhlásili generální stávku a dávají podle Al-Džazíry najevo, že opatření, jež v pondělí ohlásil premiér Saad Harírí, je neuspokojila.

zdroj: YouTube

Ráno se podle agentury AFP objevily znovu v centru Bejrútu zátarasy podobně jako v minulých dnech, a na sociálních sítích se množí výzvy ke shromážděním v dalších městech. Banky zůstaly zavřené, v Bejrútu dobrovolníci uklízeli po pondělních shromážděních.

"Je to pro národ šance. Byli bychom hloupí, kdybychom ji přenechali vládě. Proč jim dávat novou příležitost, když na to, aby něco udělali, měli 30 let?" řekl v rozhovoru v místní televizi jeden z obyvatel jiholibanonského Súru. V Libanonu v roce 1990 skončila dlouhá občanská válka a mnozí politici z té doby jsou stále u moci.

Bouřlivé protesty začaly ve čtvrtek a premiér Harírí dal následujícího dne ministrům 72 hodin na rychlou dohodu o reformách. V pondělí ohlásil, že vláda nezavede nové daně, jak původně zamýšlela, pomůže nejchudším a zprivatizuje služby, aby se vyřešila jejich špatná úroveň. Z dalších opatření jmenoval snížení platů politiků na polovinu, zavedení půjček na bydlení či zdanění bank, aby se podílely na snaze vyrovnat rozpočtový schodek.

Hned když Harírí domluvil, vyzývali demonstranti znovu k odstoupení vlády. "Všichni, to znamená všichni!" ozývalo se. List L'Orient Le Jour dnes napsal, že "Harírí prosadil svůj plán, ale ulice je stále zmobilizovaná". Politolog Karím Muftí se domnívá, že lidé návnadu nespolkli a k uklidnění bude zapotřebí mnohem hlubší změna systému.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čistky v Turecku ještě neskončily. Vydáno 133 zatykačů na příslušníky…

19.11.2019 10:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 133 současných i bývalých příslušníků armády. Podezřívá je…

Protesty v Íránu jsou krvavé. Útočníci používají nože k zabíjení

19.11.2019 09:54 Účastníci nepokojů, jež v Íránu vyvolalo zdražení benzinu, nožem zabili tři příslušníky…

V Izraeli zněly poplašné sirény. Armáda zneškodnila rakety odpálené ze…

19.11.2019 09:05 Izraelská armáda dnes zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie.…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama