Palestina smetla Trumpův plán. Představila svůj návrh na řešení konfliktu s Izraelem

Palestinský premiér Muhammad Ištaja dnes oznámil, že palestinské vedení na Západním břehu Jordánu podalo tzv. blízkovýchodnímu kvartetu, složenému ze zástupců USA, Ruska, Evropské unie a OSN, protinávrh k plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Informovala o tom agentura AFP.

Palestina
doporučujeme

Podle izraelského listu The Jerusalem Post Ištaja uvedl, že Palestinci vyhlásí svrchovaný stát na základě linie příměří před šestidenní válkou v roce 1967, pokud Izrael přistoupí k anexi částí Západního břehu Jordánu 1. července, a požádají o uznání mezinárodní společenství.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad a Jordánského údolí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na území.

Trumpův plán na mír mezi Izraelem a Palestinci počítá s tím, že by si Izrael ponechal většinu osad na Západním břehu Jordánu, tedy na území, se kterým Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinci Trumpův plán odmítli a jednání s Washingtonem bojkotují.

"Podali jsme před několika dny kvartetu protinávrh," uvedl Ištaja a doplnil, že text o délce čtyř a půl strany navrhuje vytvoření "svrchovaného, nezávislého a demilitarizovaného Palestinského státu" a "změny v demarkačních hranicích, kde jsou zapotřebí". Ištaja uvedl, že v případě izraelské anexe by očekával, že mezinárodní společenství uvalí na židovský stát sankce.

Ištaja uvedl, že izraelská anexe má několik dimenzí a palestinská snaha jí zabránit má dvě fáze. První dimenze anexe se podle palestinského premiéra uskutečnila 20. dubna, kdy jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu a jeho koaliční spojenec Benny Ganc podepsali dohodu, v níž stojí, že Izrael má právo anektovat části Západního břehu Jordánu. Ištaja dodal, že Izrael v přípravě anexe už podnikl menší kroky na místě. Druhá etapa se očekává 1. července, kdy izraelská vláda a možná i parlament zahájí legislativní proces anexe.

"V Izraeli bývala debata rozdělena mezi mírový a okupační tábor," uvedl Ištaja a dodal, že následně se debata rozdělila na ty, kteří chtějí zachovat současný stav, a ty, kteří chtějí okupaci. "Nyní debata už není mezi těmi, kteří chtějí anektovat, a těmi, kteří to nechtějí, debata je o tom, co anektovat," zdůraznil premiér.

Ištaja uvedl, že anexe je "existenční hrozbou" pro palestinský lid, a doplnil, že takový krok by byl závažným porušením dohod s palestinskou autonomií. Poznamenal, že Ramalláh sice už ukončil bezpečnostní koordinaci s Izraelem, nyní by ale palestinská autonomie mohla stáhnout uznání Izraele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 11:06 Tankeru opuštěnému u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy hrozí každou chvíli…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy