Putin v Saúdské Arábii: Moskva a Rijád uzavřely 20 kontraktů

Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů mezi Moskvou a Rijádem mimo jiné v oblastech energetiky, ropy, zdravotnictví, obchodu, kultury a turismu. S odvoláním na sdělení saúdskoarabského ministerstva energetiky o tom informoval web Arab News.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Putin přiletěl do Saúdské Arábie v pondělí a jde o jeho první cestu do islámského království od roku 2007. Dnes by ruský prezident měl odletět do Spojených arabských emirátů.

Putin se setkal s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Hlavními tématy rozhovorů byly podle agentury SPA nejnovější vývoj v severní Sýrii, kde minulý týden zahájilo ofenzivu proti kurdským milicím Turecko, a válka v Jemenu, kde je na straně vlády zapojena Saúdská Arábie. Dalším tématem jednání byly podle mluvčího Kremlu ceny ropy.

Putinova návštěva Saúdské Arábie podle zpravodajského webu Al-Džazíra představuje posílení vztahů mezi dvěma státy, které v uplynulých letech spolupracovaly s cílem zajistit vysoké ceny ropy, ale v otázce regionálních konfliktů podporovaly jiné aktéry. Zatímco Moskva v syrské válce stojí na straně prezidenta Bašára Asada, Rijád se postavil za opozici.

Rusko v uplynulých letech také upevnilo své vztahy s šíitským Íránem, který je hlavním mocenským rivalem sunnitské Saúdské Arábie. V uplynulých měsících se napětí mezi Teheránem a Rijádem ještě více vyostřilo a Putin se již dříve nechal slyšet, že by Rusko mohlo pomoci situaci zlepšit, jelikož má blízké vztahy s oběma státy.

zdroj: YouTube

Na dotaz, zda může posílení vztahů Rijádu a Moskvy zhoršit tradičně blízké vztahy Saúdské Arábie s USA saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr odpověděl, že nejde o rozpor. "Nemyslíme si, že (naše) blízké vztahy s Ruskem mají jakýkoliv negativní dopad na náš vztah se Spojenými státy... Domníváme se, že můžeme mít strategické pevné vztahy se Spojenými státy a zároveň vyvíjet naše vztahy s Ruskem," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu prozradil Palestincům, kde budou mít hlavní město

28.01.2020 21:35 Americký mírový plán pro Blízký východ počítá s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú…

Vůdce Palestinců Abbás kritizuje Trumpův mírový plán

28.01.2020 21:30 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za konspiraci mírový plán pro Blízký východ,…

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

28.01.2020 21:15 Rusko dnes v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Trump představil plán pro Blízký východ, navrhl vznik samostatné Palestiny

28.01.2020 20:00 Aktualizováno Donald Trump dnes v Bílém domě představil svůj mírový plán pro Blízký východ, který podle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama