Rabín vyzval židy, aby nelíbali Zeď nářků. Hrozí šíření koronaviru

Jeruzalémský rabín dnes ve snaze omezit šíření nového koronaviru v Izraeli vyzval židy, aby nelíbali kameny Zdi nářků. Informovala o tom agentura Reuters. Židé mezi kameny ve Zdi nářků dávají ruličky papíru s přáními a modlitbami. Líbat Zeď nářků není považováno za náboženskou povinnost, část věřících to ale dělá jako důkaz oddanosti Bohu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zeď nářků
doporučujeme

Izrael dosud evidoval 255 případů nákazy koronavirem, dalších 39 nemocných bylo zaznamenáno na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Palestinské Pásmo Gazy žádné nakažené nehlásilo.

Zeď nářků, známá také jako Západní zeď, je nejposvátnějším místem, kde se židé v Jeruzalémě mohou modlit. Objekt je pozůstatkem druhého chrámu, který nechal přebudovat král Herodes Veliký, jenž vládl v Judeji pravděpodobně v letech 37 až 4 před naším letopočtem. V roce 70 našeho letopočtu byl chrám zničen Římany.

Minulý týden izraelský rabinát vyzval věřící, aby v rámci opatření, jež mají zabránit šíření koronaviru, ke Zdi nářků nechodili. Někteří věřící se ale na místo chodí modlit i nadále, přestože úřady limitovaly počet lidí u Zdi nářků na deset.

"Nelíbejte kameny Západní zdi," vyzval dnes židy rabín Šmuel Rabinovič, který má objekt na starosti. Rabín dle Reuters doplnil, že by si věřící od sebe měli udržovat odstup a dodržovat hygienická nařízení.

Zeď nářků je v těsné blízkosti komplexu, který je známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. Nadace, která památky na Chrámové hoře spravuje, je dle listu The Times of Israel nechala kvůli koronaviru do odvolání uzavřít a vyzvala muslimy, aby se modlili venku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu stoupl počet nakažených o více než 3000

28.03.2020 12:14 V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se…

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném…

27.03.2020 15:56 Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na…

Izrael zapojí do "války" s koronavirem i 500 vojáků

27.03.2020 10:29 Izrael nasadí armádu, aby spolu s policisty bránila šíření koronaviru. V zemi je nyní 3035…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama