Rána pro Asadův režim. Renomovaný deník naznačil, co přinesou nové drtivé sankce

NÁZOR - Na začátku letošního roku usiloval syrský vládce Bašár Asad o konečné vítězství v občanské válce, která v jeho zemi zuří již devět let, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm konstatuje, že nyní se ale Asadův režim ocitá pod tlakem, částečně kvůli novým americkým sankcím.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Stabilizace v nedohlednu

Asadovy síly, za podpory ruských bojových letounů, začátkem roku zahájily ofenzivu v provinci Idlib, uvádí americký server. Dodává, že vše nasvědčovalo tomu, že padne poslední velká bašta protiasadovských povstalců.

Nečekaně masivní zásah Turecka ovšem útok zastavil a od té doby utrpěl Asadův režim sérii porážek, upozorňuje editorial. Řadí mezi ně ekonomický kolaps, novou vlnu veřejných protestů a nové, potenciálně drtivé americké sankce, které vstoupily ve středu v platnost.   

"Ačkoliv se pád nejbrutálnější blízkovýchodní diktatury nezdá aktuální, její výhled na stabilizaci země pod svou vládou či rekonstrukci ekonomiky utrpěl velkou ránu - stejně jako strategické ambice Ruska a Íránu," pokračuje washingtonský deník.

Podle prestižního serveru na tom nese zásluhu i americký Kongres, který do loňského zákona o obraně Spojených států začlenil nové hospodářské protisyrské sankce, k čemuž jej inspiroval zběhlý syrský vojenský policista.

César, jak zní zběhův pseudonym, propašoval na 55 tisíc fotografií lidí, kteří byli mučeni a zabiti v syrských věznicích a nemocnicích, nastiňuje Washington Post. Konstatuje, že jeho odvážné vystoupení, včetně svědectví v Kongresu, nakonec vedlo k zajištění nadstranické podpory pro eskalaci amerického tlaku na Sýrii.

Opatření zahrnují sankce proti všem zahraničním aktérům, kteří poskytují pomoc Asadovu režimu, jeho letectvu, ropnému průmyslu či rekonstrukčním projektům, poukazuje vlivný server. Podotýká, že samotná perspektiva těchto sankcí již pomohla znehodnotit syrskou měnu, která od začátku roku přišla o dvě třetiny své hodnoty.

Válku nelze vyhrát  

"V zoufalé snaze o zisk hotovosti se režim pokusil proklepnout největšího magnáta v zemi, Asadava bratrance, který se místo podvolení postavil na odpor a vytvořil viditelnou roztržku ve vládnoucí elitě," píše renomovaný deník. Dodává, že strasti běžných Syřanů již vyvolaly nové nepokoje, včetně města Dar'á, kde v roce 2011 vypuklo povstání proti Asadovi.

První vlna sankcí na základě tzv. Césarova zákona, kterou oznámil americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, byla relativně umírněná, konstatuje editorial. Dodává, že cílila především na Asadovu kliku a velitele íránských milicí, kteří se ve většině případů již nacházeli na sankčních seznamech.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pompeo ovšem prohlásil, že očekává mnohem širší sankce a že Spojené státy v tlaku nepoleví, dokud Asadův režim nepřistoupí na politické urovnání konfliktu v souladu s rezolucemi OSN, upozorňuje washingtonský deník. Deklaruje, že pokud se bude Trumpova administrativa řádně držet zákona, sankce by měly dopadnout i na ruské představitele a společnosti, které podporují syrské válečné úsilí, stejně jako na mnoho zahraničních firem, které nakupují syrskou ropu a pomáhají s rekonstrukcí země.

"V nejlepším případě může být důsledkem přinucení Ruska a Íránu k opuštění Asadova režimu namísto zmítání se v konfliktu s kupícími se náklady, který nelze vyhrát," naznačuje vlivný server. Nabádá ty americké kongresmany, kteří zákon podpořili - včetně předsedů výborů obou komor pro zahraniční vztahy -, aby zajistili, že Trumpova administrativa plně dostojí Pompeovým příslibům.        

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko a Čína vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

08.07.2020 07:17 Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární…

V Izraeli rezignovala prominentní epidemioložka, vláda podle ní ignorovala…

07.07.2020 15:55 Ředitelka izraelských veřejných zdravotnických služeb dnes rezignovala. Své rozhodnutí…

Turecká pobřežní stráž zastavila tanker. Převážel 276 migrantů, pašeráci…

07.07.2020 15:13 Turecká pobřežní stráž v noci na dnešek zadržela u pobřeží na západě země na 280 migrantů, kteří se…

Írán hlásí rekordní nárůst mrtvých s koronavirem

07.07.2020 14:42 Íránské úřady ohlásily 200 úmrtí spojených s koronavirem za jediný den, což je nejvyšší denní údaj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy