Rána pro Asadův režim. Renomovaný deník naznačil, co přinesou nové drtivé sankce

NÁZOR - Na začátku letošního roku usiloval syrský vládce Bašár Asad o konečné vítězství v občanské válce, která v jeho zemi zuří již devět let, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm konstatuje, že nyní se ale Asadův režim ocitá pod tlakem, částečně kvůli novým americkým sankcím.

Stabilizace v nedohlednu

Asadovy síly, za podpory ruských bojových letounů, začátkem roku zahájily ofenzivu v provinci Idlib, uvádí americký server. Dodává, že vše nasvědčovalo tomu, že padne poslední velká bašta protiasadovských povstalců.

Nečekaně masivní zásah Turecka ovšem útok zastavil a od té doby utrpěl Asadův režim sérii porážek, upozorňuje editorial. Řadí mezi ně ekonomický kolaps, novou vlnu veřejných protestů a nové, potenciálně drtivé americké sankce, které vstoupily ve středu v platnost.   

"Ačkoliv se pád nejbrutálnější blízkovýchodní diktatury nezdá aktuální, její výhled na stabilizaci země pod svou vládou či rekonstrukci ekonomiky utrpěl velkou ránu - stejně jako strategické ambice Ruska a Íránu," pokračuje washingtonský deník.

Podle prestižního serveru na tom nese zásluhu i americký Kongres, který do loňského zákona o obraně Spojených států začlenil nové hospodářské protisyrské sankce, k čemuž jej inspiroval zběhlý syrský vojenský policista.

César, jak zní zběhův pseudonym, propašoval na 55 tisíc fotografií lidí, kteří byli mučeni a zabiti v syrských věznicích a nemocnicích, nastiňuje Washington Post. Konstatuje, že jeho odvážné vystoupení, včetně svědectví v Kongresu, nakonec vedlo k zajištění nadstranické podpory pro eskalaci amerického tlaku na Sýrii.

Opatření zahrnují sankce proti všem zahraničním aktérům, kteří poskytují pomoc Asadovu režimu, jeho letectvu, ropnému průmyslu či rekonstrukčním projektům, poukazuje vlivný server. Podotýká, že samotná perspektiva těchto sankcí již pomohla znehodnotit syrskou měnu, která od začátku roku přišla o dvě třetiny své hodnoty.

Válku nelze vyhrát  

"V zoufalé snaze o zisk hotovosti se režim pokusil proklepnout největšího magnáta v zemi, Asadava bratrance, který se místo podvolení postavil na odpor a vytvořil viditelnou roztržku ve vládnoucí elitě," píše renomovaný deník. Dodává, že strasti běžných Syřanů již vyvolaly nové nepokoje, včetně města Dar'á, kde v roce 2011 vypuklo povstání proti Asadovi.

První vlna sankcí na základě tzv. Césarova zákona, kterou oznámil americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, byla relativně umírněná, konstatuje editorial. Dodává, že cílila především na Asadovu kliku a velitele íránských milicí, kteří se ve většině případů již nacházeli na sankčních seznamech.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pompeo ovšem prohlásil, že očekává mnohem širší sankce a že Spojené státy v tlaku nepoleví, dokud Asadův režim nepřistoupí na politické urovnání konfliktu v souladu s rezolucemi OSN, upozorňuje washingtonský deník. Deklaruje, že pokud se bude Trumpova administrativa řádně držet zákona, sankce by měly dopadnout i na ruské představitele a společnosti, které podporují syrské válečné úsilí, stejně jako na mnoho zahraničních firem, které nakupují syrskou ropu a pomáhají s rekonstrukcí země.

"V nejlepším případě může být důsledkem přinucení Ruska a Íránu k opuštění Asadova režimu namísto zmítání se v konfliktu s kupícími se náklady, který nelze vyhrát," naznačuje vlivný server. Nabádá ty americké kongresmany, kteří zákon podpořili - včetně předsedů výborů obou komor pro zahraniční vztahy -, aby zajistili, že Trumpova administrativa plně dostojí Pompeovým příslibům.        

Související

Více souvisejících

Bašár Asad Sýrie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 9 hodinami

před 15 hodinami

USA nepomohou likvidovat íránské Šahídy-136 na Ukrajině, jako to udělaly v Izraeli

USA nepočítají s tím, že by pomáhaly likvidovat íránské bezpilotní drony Šahíd-136 a další, podobně jako se to stalo úspěšným krokem se spojenci během íránského útoku na Izrael. Konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině jsou odlišného charakteru a to je nutné brát v úvahu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy