Reportéři bez hranic žádají u ICC vyšetření izraelských náletů na budovy s kancelářemi médií

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) podala stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) kvůli izraelskému bombardování budov v Pásmu Gazy, v nichž měly kanceláře různá média. Informovala o tom agentura AP, jejíž kancelář sídlila v domě vybombardovaném v sobotu. RSF žádá, aby ICC vyšetřil, zda tyto nálety nebyly válečnými zločiny.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle RSF byly v za poslední týden v Pásmu Gazy zničeny kanceláře 23 zahraničních či místních médií. Tato mezinárodní nevládní organizace ve stížnosti k ICC uvedla, že izraelská armáda "záměrné cílí na mediální organizace a záměrně ničí jejich vybavení". Tyto útoky podle RSF "snižují, či ničí, kapacitu médií informovat veřejnost".

Izraelské letectvo v sobotu bombardovalo výškový dům v Pásmu Gazy, v němž byly kanceláře americké agentury AP a katarské televize Al-Džazíra. Izraelská armáda uvedla, že na budovu cílila proto, že ji využívalo i vojenské zpravodajské křídlo radikálního hnutí Hamás. To ovládá Pásmo Gazy a už týden ostřeluje izraelské území. Podle Asociace zahraničních novinářů (FPA) ale Izrael nepředložil důkazy, že by budovu skutečně využíval Hamás. Izraelská armáda před útokem kontaktovala lidi v budově, aby je informovala, že objekt bude do hodiny bombardovat. Lidé se tak z budovy stačili evakuovat.

Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden, během něhož se také v řadě izraelských měst střetávají radikální skupiny Arabů a Židů. Tato eskalace izraelsko-palestinského konfliktu je nejhorší od roku 2014 a vyžádala si zatím na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1200 lidí bylo zraněno. Hamás a Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací. V Izraeli si týdenní ostřelování vyžádalo osm obětí, na 90 procent raket vystřelených z Gazy totiž zastaví izraelských protiraketový systém.

Nynější ostřelování začal Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, kde napětí eskalovalo během ramadánu. Přispělo k němu i očekávání verdiktu odvolacího soudu ohledně vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci.

ICC letos v březnu oznámil, že bude vyšetřovat, zda se na palestinských územích staly válečné zločiny. Žádost podala před několika lety palestinská strana, předmětem vyšetřování mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale i palestinských radikálů útočících na Izrael. Palestinská autonomie se k ICC připojila v roce 2015, Izrael ale ICC neuznává

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama