Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a Macronem

Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Agentura AFP mezitím napsala, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v tomto směru požaduje po Berlínu a Paříži konkrétní kroky, které pomohou humanitární krizi v Idlibu ukončit.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřili znepokojení nad humanitární situaci v Idlibu a vyzvali k ukončení násilností. Podle mluvčího německé vlády oba vyjádřili "svou vůli setkat se s prezidentem Putinem a tureckým prezidentem Erdoganem s cílem najít politické řešení krize". Moskva stojí v syrské válce na straně režimu v Damašku, Ankara podporuje některé protirežimní povstalce.

"Jedná se o možnosti uspořádat summit. Zatím nepadla žádná pevná rozhodnutí. Pokud to ale všichni čtyři lídři budou považovat za nutné, nevylučujeme takové setkání," uvedl dnes Peskov.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) opět vyzval válčící strany k ukončení bojů na severozápadě Sýrie a vyjádřil obavy, že současná situace může vyústit v "krvavou lázeň". Zhruba 60 procent z 900.000 lidí, kteří před boji v oblasti od prosince uprchli, tvoří děti, uvedl mluvčí OCHA Jens Laerke. Region, kam se uchýlili, se ale vlivem bojů smršťuje. Laerke doplnil, že násilí musí ihned přestat, jinak hrozí "krvavá lázeň".

Severozápadní syrské provincii Idlib a částem sousedních provincií Halab, Hamá a Latákíja dominuje islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví Al-Káidy. Na místě působí také skupiny odpůrců vlády v Damašku. Jde o poslední větší region v Sýrii, který vládní síly dosud zcela nedobyly.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda podporovaná Ruskem loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy