Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a Macronem

Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Agentura AFP mezitím napsala, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v tomto směru požaduje po Berlínu a Paříži konkrétní kroky, které pomohou humanitární krizi v Idlibu ukončit.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřili znepokojení nad humanitární situaci v Idlibu a vyzvali k ukončení násilností. Podle mluvčího německé vlády oba vyjádřili "svou vůli setkat se s prezidentem Putinem a tureckým prezidentem Erdoganem s cílem najít politické řešení krize". Moskva stojí v syrské válce na straně režimu v Damašku, Ankara podporuje některé protirežimní povstalce.

Essential facilities continue to be prime targets for Russian and regime attacks. 10 hospitals, 14 markets, and 12 schools were destroyed since the beginning of 2020. The military goal is to displace civilians and destroy anything supports their ability to live in these areas. pic.twitter.com/NktQHEOayv

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 20, 2020

"Jedná se o možnosti uspořádat summit. Zatím nepadla žádná pevná rozhodnutí. Pokud to ale všichni čtyři lídři budou považovat za nutné, nevylučujeme takové setkání," uvedl dnes Peskov.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) opět vyzval válčící strany k ukončení bojů na severozápadě Sýrie a vyjádřil obavy, že současná situace může vyústit v "krvavou lázeň". Zhruba 60 procent z 900.000 lidí, kteří před boji v oblasti od prosince uprchli, tvoří děti, uvedl mluvčí OCHA Jens Laerke. Region, kam se uchýlili, se ale vlivem bojů smršťuje. Laerke doplnil, že násilí musí ihned přestat, jinak hrozí "krvavá lázeň".

Severozápadní syrské provincii Idlib a částem sousedních provincií Halab, Hamá a Latákíja dominuje islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví Al-Káidy. Na místě působí také skupiny odpůrců vlády v Damašku. Jde o poslední větší region v Sýrii, který vládní síly dosud zcela nedobyly.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda podporovaná Ruskem loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie Recep Tayyip Erdogan Emmanuel Macron Angela Merkelová Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy