Reuters: Tálibán zaútočil na stanoviště armády a zabil nejméně sedm lidí

Ozbrojenci z hnutí Tálibán zaútočili na stanoviště afghánské armády v provincii Faráh na jihozápadě země a zabili nejméně sedm vojáků, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na guvernéra provincie. Z Afghánistánu se už několik dní stahují vojáci Spojených států, zemí Severoatlantické aliance a jejich spojenců.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle guvernéra provincie Faráh bojovníci Tálibánu vyhodili vojenské stanoviště do vzduchu poté, co k němu vykopali 400 metrů dlouhý tunel z jednoho nedalekého domu. Guvernér dodal, že ozbrojenci jednoho z vojáků zajali.

Další místní činitelé hovoří o vyšším počtu obětí útoku. Podle jednoho z nich zemřelo kolem 30 lidí a stanoviště je pod kontrolou Tálibánu. Mluvčí islamistického hnutí se zatím nevyjádřil.

Při explozi v hlavním městě provincie Faráh pak bylo zraněno 21 lidí, včetně pěti dětí, podotkla agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle agentury AP také explodovala výbušnina nedaleko školy a přinejmenším deset ze zraněných jsou děti, tři z nich skončily v nemocnici kritickém stavu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Násilí v Afghánistánu v posledních týdnech zesílilo, při útocích zemřelo podle Reuters více než sto členů afghánských bezpečnostních složek. Ve východoafghánské provincii Lógar v pátek při explozi u ubytovny ve městě Púli Alam zahynuly desítky lidí, další skoro stovka byla zraněna. Většina obětí byli studenti, uvedla AP. Ani k tomuto útoku se nikdo nepřihlásil.

Podle agentury Reuters se země připravuje na vyšší míru násilí, jelikož podle dohody mezi Spojenými státy a Tálibánem z loňského února měly veškeré zahraniční jednotky Afghánistán opustit k 1. květnu. Americký prezident Joe Biden ovšem minulý měsíc oznámil, že termín odchodu amerických sil, domluvený za jeho předchůdce Donalda Trumpa, se odsouvá k 11. září. V koordinaci s USA postupuje NATO. V Kábulu a dalších městech o víkendu panovala posílená bezpečnostní opatření kvůli obavám z reakce Tálibánu na přetrvávající přítomnost zahraničních sil.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama