Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže, oznámily dnes místní úřady. Jak poznamenala agentura Reuters, v zemi se tak uvolňuje jedno z dalších přísných pravidel. Až dosud musely mít restaurace jeden vchod pro rodiny a ženy a další pro muže, kteří přicházeli sami. Nyní ministerstvo sdělilo, že tato povinnost již neplatí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Mrakodrapy
doporučujeme

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírných reforem. Od loňska smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhý šat zahalující celé tělo.

Mluvčí ministerstva již neupřesnil, zda se ruší rovněž povinnost mít v restauraci oddělené prostory pro muže a ženy. Každopádně v případě, že si chce majitel restaurace oddělené vchody ponechat, může tak učinit, dodal mluvčí. Žádné další změny, týkajíc se například škol, nebyly oznámeny. Ty tedy zůstávají i nadále oddělené pro muže a pro ženy, uvedla agentura Reuters.

Letos v srpnu zavedla Saúdská Arábie další reformu rozšiřující dosud velmi omezená práva žen. Nově jim vláda umožnila cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů.

Navzdory reformám v zemi ale stále existuje mnoho úkonů, které Saúdské Arabky bez souhlasu muže dělat nemohou. Zapovězeno jim zůstává například založit si bankovní účet či začít podnikat.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

19.01.2020 16:06 Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém…

Írán otočil? Černé skřínky sestřeleného letadla na Ukrajinu nepošle

19.01.2020 13:52 Teherán popírá zprávu, že se rozhodl poslat do Kyjeva takzvané černé skřínky z ukrajinského letadla…

Policie použila v Bejrútu slzný plyn, 160 zraněných

18.01.2020 21:47 V centru Bejrútu se poblíž parlamentu střetla libanonská policie s protivládními demonstranty,…

Írán předá Ukrajině černé skříňky ze sestřeleného letadla

18.01.2020 18:37 Íránské úřady předají Ukrajině černé skříňky z letadla, které íránské revoluční gardy omylem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama